Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 16.09.2024 04:37 Publikacja: 12.01.2023 03:00
Foto: Bloomberg
Blisko 94 proc. ankietowanych obawia się niekorzystnych sytuacji, które mogą wystąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Ponad połowa boi się rosnącej inflacji i dalszej utraty wartości pieniądza, a przeszło 38 proc. choroby najbliższych – wynika z badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków”, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl.
Prawie 34 proc. czuje strach przed kolejnymi podwyżkami cen żywności i innych towarów dostępnych w sklepach. Tyle samo osób obawia się wzrostu kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Natomiast najmniej wskazań z listy obejmującej ponad 30 obaw i lęków ma spadek cen nieruchomości.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Polski eksport za pierwsze siedem miesięcy zmalał r/r o 2,5 proc. To jednak mniej niż za pierwszy kwartał 2024 r., gdy spadek był niemal dwukrotnie głębszy.
Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, tym samym potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, nie wskazała, kiedy kolejna obniżka. – Będziemy przyglądali się szerokiemu zestawowi danych – powiedziała. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
W pierwszej połowie tego roku Niemcy po raz pierwszy wyeksportowały więcej towarów do Polski niż do mających 38 razy więcej mieszkańców Chin. Polska staje się coraz ważniejsza czy Chiny tracą na znaczeniu?
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Bank Rosji podniósł bazową stopę procentową z 18 proc. do 19 proc. rocznie. Bank przyznał, że inflacja rośnie szybciej niż prognozy, a na rynku zaczyna brakować towarów. Kolejna podwyżka stóp możliwa już za miesiąc. Rynek zareagował negatywnie.
Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, tym samym potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Europejski Bank Centralny znów obciął stopy procentowe. Christine Lagarde, jego prezes, nie wskazała jednak, kiedy będzie kolejna obniżka. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Atrakcyjność inwestycyjną Polski dla zagranicznych inwestorów podtrzymuje słabość naszych konkurentów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Czy Polska, jak przystało na kraj rozwinięty, staje się coraz ważniejszym punktem na europejskiej mapie usług finansowych? Wskazywałyby na to statystyki, ale zdaniem ekspertów to raczej przejściowe zjawisko.
WIBOR, choć niekiedy toczy się do góry, a niekiedy spada, nie jest poruszany przez Syzyfa, lecz mechanizmy ekonomiczne. Do zrozumienia tego nie trzeba zaawansowanej wiedzy ekonomicznej, lecz zdrowego rozsądku.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
- Jest za wcześnie, żeby zmieniać naszą prognozę braku obniżki stóp procentowych w 2025 r. – ocenia dla „Rzeczpospolitej” Kamil Łuczkowski z Pekao. Inne zespoły są po konferencji Glapińskiego bardziej optymistyczne: widzą spore cięcia w 2025 r.
To pracodawca zdecyduje, czy będzie przyjmować informacje o naruszeniach od osób, które nie chcą ujawnić danych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ołeksandr Kamyszin, były ukraiński minister przemysłu strategicznego oświadczył, że Ukraina rozpoczęła produkcję amunicji kalibru 155 mm.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy w Kijowie ogłoszono alarm powietrzny w związku z atakiem dronów-kamikadze.
Tablety stają się powszechnym narzędziem pracy wykorzystywanym w wielu firmach bez względu na wielkość obrotów czy liczbę pracowników. Kwalifikowanie nabycia takiego składnika majątku zależy w dużej mierze od podatnika.
W demokratycznej rosyjskiej opozycji rozpętała się prawdziwa burza. Opozycjonista Leonid Wołkow, pobity na Litwie w marcu przez dwóch Polaków, stwierdził, że nie stał za tym Władimir Putin, lecz jeden z rosyjskich emigrantów.
Alpejskim krajem wstrząsnął skandal z fałszowaniem podpisów pod inicjatywami referendum. Podważył unikalny system polityczny Helwetów – ich dumę.
Jeżeli gazociąg miałby paść ofiarą „ukraińskiego sabotażu”, to potwierdzony by został bezpośredni związek między istnieniem Nord Streamu a wojną Rosji przeciwko Ukrainie. To ważne, bo w Niemczech jest wciąż wielu ludzi, którzy chcą wierzyć, że gazociąg Schröder–Merkel–Putin był wyłącznie komercyjnym projektem i nikomu nie szkodził.
Rafael Nadal wycofał się z Laver Cup, a koniec jego kariery zbliża się wielkimi krokami. Iga Świątek także zamiast gry wybrała odpoczynek i nie leci do Seulu.
Regulacje, które przewidują opodatkowanie akcyzą urządzeń do waporyzacji, zostały wyłączone z projektu zmian w ustawie akcyzowej – poinformował resort finansów.
Ostatnie rozmowy w ramach rządu w sprawie priorytetów polityki mieszkaniowej nie przyniosły przełomu. Zdaniem naszych informatorów z koalicji rządzącej sprawa zostanie rozstrzygnięta dopiero w trakcie spotkania liderów.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT każdorazowo wymaga oceny odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie polskiego eksportu. Coraz więcej polskich firm rozważa rozszerzenie wymiany handlowej z Ukrainą. Jakie formalności powinni wziąć pod uwagę?
Jeśli na rynku nie wystąpią istotne i niespodziewane zdarzenia, to kurs błękitnego paliwa w okresie jesienno-zimowym nie będzie ulegał dużym zmianom. Mimo to krajowy popyt pozostanie słaby.
Dyskutujemy m.in. o wydłużeniu zbyt krótkich dziś terminów do składania środków odwoławczych. Zmiana ta odpowiadałaby oczekiwaniom obrotu – mówi prof. dr hab. Paweł Grzegorczyk, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Nawet 30 mld zł pochłonęłaby budowa infrastruktury sportowej, wioski olimpijskiej i obsługa całej imprezy – oszacowali ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.
Szefowa Ministerstwa Kultury Hanna Wróblewska planuje odwołać dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro przed zakończeniem kadencji. Są protesty.
Dostawa gier planszowych bez użycia komputera nie jest świadczeniem usługi elektronicznej. Jest to dostawa towaru.
Nim nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym trafi do kosza lub szuflady Julii Przyłębskiej, warto zwrócić uwagę na wiele potrzebnych rozwiązań, które zawiera.
Jeśli spółka świadczy kompleksową usługę hotelową w postaci noclegu wraz z usługami towarzyszącymi (np. usługi gastronomiczne, rekreacyjne), to osiąga w całości przychody z najmu.
Mówi się, że naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. Przerywanie kadencji dyrektorów muzeów historycznych z powodów politycznych jest wątpliwym dziedzictwem Piotra Glińskiego. Tak my nie zbudujemy ani Muzeum Historii Polski, ani żadnej innej państwowej instytucji.
Podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę stosują aż do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
Nie narzekamy na brak leków czy dostępu do innych metod leczenia, np. chirurgii czy radioterapii. Problem tkwi w niedostatecznej sprawności systemu – mówią prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem, i Thomas Hofmarcher, dyrektor naukowy Szwedzkiego Instytutu Ekonomiki Zdrowia (IHE).
Przekroczenie 183. dnia pobytu w Polsce powoduje, że powstaje tutaj obowiązek zapłaty podatku dochodowego. W takim przypadku trzeba opodatkować w kraju wynagrodzenie uzyskane przez pracownika już od pierwszego dnia jego pobytu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas