Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny

Przed nami lata wysokiej inflacji i walki z jej skutkami – pisze Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyzwania policy mix w kryzysie energetycznym”.

Publikacja: 06.10.2022 03:00

Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny

Foto: Adobe Stock

Policy mix to kombinacja polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny oraz polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd. Państwo używa tej kombinacji do wpływania na aktywność gospodarczą – pobudzania gospodarki, gdy jest w recesji, oraz schładzania jej w szczycie koniunktury, gdy istnieje ryzyko wzrostu inflacji i narastania baniek spekulacyjnych.

W raporcie przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, czytamy, że 2023 r. będzie okresem pełnym wyzwań z perspektywy polityki gospodarczej państw Unii Europejskiej. To dlatego, że większość z nich wchodzi w kryzys energetyczny z wysokimi deficytami finansów publicznych, które nadwerężono podczas pandemii Covid-19. Dodatkowo wszyscy członkowie UE borykają się z inflacją, co skutkuje podwyżkami stóp procentowych. Jakie będą konsekwencje tej sytuacji?

Pozostało 82% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Przełomowa decyzja Banku Japonii. Skończył z ujemnymi stopami procentowymi
Dane gospodarcze
Inflacja powyżej celu NBP. Trzeba się pogodzić z szybkim wzrostem cen usług
Dane gospodarcze
Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu. Wzrost płac winduje ceny
Dane gospodarcze
Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp
Dane gospodarcze
Banque de France: Mamy dość rezerw na pokrycie strat ze stóp procentowych