Reklama
Rozwiń

Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny

Przed nami lata wysokiej inflacji i walki z jej skutkami – pisze Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Wyzwania policy mix w kryzysie energetycznym”.

Publikacja: 06.10.2022 03:00

Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny

Foto: Adobe Stock

Policy mix to kombinacja polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny oraz polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd. Państwo używa tej kombinacji do wpływania na aktywność gospodarczą – pobudzania gospodarki, gdy jest w recesji, oraz schładzania jej w szczycie koniunktury, gdy istnieje ryzyko wzrostu inflacji i narastania baniek spekulacyjnych.

W raporcie przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, czytamy, że 2023 r. będzie okresem pełnym wyzwań z perspektywy polityki gospodarczej państw Unii Europejskiej. To dlatego, że większość z nich wchodzi w kryzys energetyczny z wysokimi deficytami finansów publicznych, które nadwerężono podczas pandemii Covid-19. Dodatkowo wszyscy członkowie UE borykają się z inflacją, co skutkuje podwyżkami stóp procentowych. Jakie będą konsekwencje tej sytuacji?

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych