Reklama
Rozwiń

Inflacja w odwrocie

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lutym o 1,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,9 proc. w styczniu – podał w czwartek GUS.

Aktualizacja: 15.03.2018 09:38 Publikacja: 15.03.2018 09:32

Inflacja w odwrocie

Foto: Bloomberg

To najmniejsza zwyżka CPI, głównej miary inflacji w Polsce, od grudnia 2016 r., gdy ceny wzrosły tylko o 0,8 proc. rok do roku.

Lutowa zniżka inflacji sprawiła, że po raz pierwszy od ponad roku znalazła się ona poniżej dolnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się, że inflacja nieco w lutym wyhamuje, ale przeciętnie oczekiwali odczytu na poziomie 1,7 proc.

Lutowy odczyt inflacji uwzględnia doroczną aktualizację składu CPI, który odzwierciedla strukturę wydatków statystycznego gospodarstwa domowego w poprzednim roku.

W wyniku tej aktualizacji w koszyku inflacyjnym najbardziej – 5,23 do 5,71 proc. - zwiększyła się waga kategorii restauracje i hotele, co oznacza, że w ub.r. wzrósł udział tych usług w strukturze wydatków Polaków. Najbardziej zmalały z kolei wagi kategorii łączność (z 5,20 do 4,87 proc.) oraz odzież i obuwie (z 5,68 do 5,37 proc.).

W składzie CPI nieznacznie zwiększył się też udział cen żywności i napojów bezalkoholowych (z 24,28 do 24,36 proc.) oraz cen z kategorii transport (obejmuje głównie paliwa do prywatnych środków transportu). To efekt ubiegłorocznych wzrostów cen owoców i warzyw, nabiału oraz ropy naftowej.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe