– FAPRI spodziewa się, że tona odtłuszczonego mleka w proszku będzie w tym roku kosztowała mniej niż 2 tys. dolarów. W ubiegłym jej cena sięgała 3,3 tys. dolarów – mówi Sławomir Stepulak z Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych.

Niskie ceny skupu spowodowały, że farmerzy w Niemczech zaczęli się domagać zatrzymania reformy unijnego rynku mleka. Przyjęte w ubiegłym roku zmiany w unijnej polityce rolnej zakładają zwiększanie krajowych kwot produkcji. W 2015 r. limity mają zostać zniesione.

Najnowszy raport Komisji Europejskiej pokazuje jednak, że zwiększanie kwot nie spowoduje proporcjonalnego wzrostu produkcji – w 2014 r. będzie ona prawdopodobnie tylko o 1,6 proc. większa, niż gdyby kwoty pozostały na niezmienionym poziomie. Ceny skupu spadną zaś przynajmniej o 5,3 proc.

Zniesienie kwot mlecznych zaowocuje wzrostem produkcji o 1 proc. Brytyjscy eksperci oceniają, że likwidacja limitów spowoduje spadek cen skupu nawet o 12 proc. Ich zdaniem unijni producenci nabiału mogą to wykorzystać do zwiększenia eksportu swoich produktów.

Perspektywy nie są jednak dobre. KE spodziewa się w najbliższych sześciu latach spadku produkcji odtłuszczonego mleka w proszku o 8,5 proc., a eksportu – o 40 proc. Lepsze prognozy dotyczą rynku serów. Ich produkcja ma wzrosnąć do 2015 r. o jedną dziesiątą, do 9,9 mln t, ale tylko 0,5 mln t trafi na eksport.