Reklama
Rozwiń

Będzie więcej miejsc pracy

Co czwarty pracodawca zamierza zwiększyć zatrudnienie w III kwartale. Tylko sześć na sto firm chce je ograniczyć. Najlepsze perspektywy pracy są w budownictwie

Publikacja: 08.06.2010 04:12

Zatrudnienie będzie można znaleźć na budowach, w sklepach i restauracjach

Zatrudnienie będzie można znaleźć na budowach, w sklepach i restauracjach

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Firm, które planują wzrost całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, jest teraz już czterokrotnie więcej niż pracodawców, którzy zapowiadają tu cięcia. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat przewaga firm optymistycznie planujących zmiany liczby pracowników jest tak duża; sięga 18 pkt proc. – informuje najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 750 firm.

[srodtytul]Budowlany optymizm[/srodtytul]

Iwona Janas, dyrektor generalna agencji zatrudnienia Manpower Polska, podkreśla, że nasze firmy wyróżniają się optymizmem w całej Europie. Wśród 17 krajów objętych badaniem u nas odnotowano najwyższą prognozę zatrudnienia (drudzy na liście Niemcy mają 9 pkt proc.).

– To dobra wiadomość dla pracodawców i pracowników – twierdzi Iwona Janas, zaznaczając, że w każdym z dziesięciu badanych sektorów widać przewagę przedsiębiorców, którzy chcą zwiększać [link=http://kariera.pl]zatrudnienie[/link]. Co prawda część tego wzrostu przypadnie na pracowników tymczasowych, ale zwiększony popyt na „czasowników” zwykle wyprzedza ożywienie na rynku etatowej pracy.

Według danych barometru najwięcej gotowości do wzrostu liczby pracowników w III kwartale jest w budownictwie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi aż 44 pkt proc. Prawie co druga firma z tej branży planuje w III kwartale wzrost liczby pracowników, a o cięciach mówi tu zaledwie trzech na stu pracodawców. – Poszukiwani są między innymi murarze, tynkarze, elektrycy, spawacze, hydraulicy, a także inżynierowie – wylicza dyr. Janas.

Na gotowość do wzrostu zatrudnienia w budownictwie wpływa po części sezonowość, gdyż sporo firm nadrabia teraz opóźnienia spowodowane długą zimą. Ale jest też inny powód – wzrost liczby inwestycji, zwłaszcza infrastrukturalnych.

– W ostatnich miesiącach podpisaliśmy sporo nowych kontraktów drogowych i w związku z tym planujemy teraz zwiększenie zatrudnienia o około 150 osób – mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu, który szuka m.in. kierowników budowy oraz inżynierów budowy o specjalizacji drogowej.

Kierowników budów oraz specjalistów nadzoru budowlanego rekrutuje też Polimex-Mostostal, który w tym roku planuje kilkuprocentowy wzrost zatrudnienia (o 200 – 300 osób). – Realizujemy coraz więcej projektów – wyjaśnia Paweł Szymaniak, rzecznik spółki.

[srodtytul]Kluczowy PKB[/srodtytul]

Sezonowość ma z kolei spore znaczenie w branży restauracyjno-hotelarskiej, gdzie co trzeci pracodawca zapowiada wzrost zatrudnienia w III kwartale. – Biorąc pod uwagę nadchodzący sezon letni oraz planowane nowe otwarcia, można oczekiwać, że pracę w naszych restauracjach jeszcze w tym roku znajdzie kilkadziesiąt osób z personelu kelnerskiego i obsługi zaplecza restauracji – mówi Mariola Krawiec-Rzeszotek, prezes giełdowego Sfinksa.

Wśród sektorów wyróżniających się optymizmem pracodawców są też wydobywczy i publiczny, w tym szpitale. – Szukamy teraz techników RTG oraz specjalistów od rehabilitacji i chirurgii onkologicznej – wylicza Ewa Ołdziej, kierownik kadr w szpitalu MSWiA Centrum Onkologii w Olsztynie.

Barometr Manpower potwierdza też optymizm pracodawców z sektora handlu hurtowego i detalicznego, gdzie prognoza zatrudnienia netto w III kwartale wynosi 17 pkt proc. Po części jest to wynik planów rozwoju dużych sieci sklepów, m.in. Tesco, Biedronki, Rossmanna, które planują otwarcia nowych placówek, a więc i wzrost liczby pracowników (w Tesco ma on sięgnąć 4 tys.).

Dane o bezrobociu potwierdzają, że optymizm pracodawców przekłada się na sytuację na rynku pracy. Robert Pater, ekonomista BIEC (Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych), uważa, że w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie nadal spadało i w II połowie roku powinni przeważać [link=http://kariera.pl/praca]pracodawcy[/link], którzy chcą zatrudniać, nad tymi, którzy chcą zwalniać. Zdaniem ekonomisty sytuacja ta dotyczy przede wszystkim przemysłu. – Tu wydajność pracy jest od dwóch kwartałów dodatnia, więc firmy mogą chętniej sięgać po nowych pracowników – zaznacza.

Jak jednak zastrzega Jacek Adamski z PKPP Lewiatan, na razie polska gospodarka rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały.

[ramka]Trzeci miesiąc spadku bezrobocia

W urzędach pracy pod koniec maja zarejestrowanych było nieco ponad 1,9 mln osób, stopa bezrobocia wynosiła 12 proc. Takie wstępne dane podało Ministerstwo Pracy.

Bezrobocie spada już trzeci miesiąc z rzędu. W porównaniu z kwietniem stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,3 pkt proc., ale w skali roku nadal jest wyższa o 1,3 pkt proc.

W maju bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najbardziej na Mazurach i Warmii, tam stopa bezrobocia spadła poniżej 20 proc. i wynosiła 19,1 proc. Najmniej bezrobocie spadło na Mazowszu, ale i tak w tym regionie jest najniższe, bo wynosi 9,4 proc.

Pracodawcy zgłosili ponad 88 tys. wakatów (o 18 proc mniej niż w kwietniu). Ale pod koniec miesiąca dla ponad połowy nie znaleziono odpowiednich kandydatów. Pracownicy urzędów pracy zwracają uwagę, że na zwolnienie tempa zatrudniania na pewno wpływ miała majowa powódź. Z danych resortu wynika, że tylko w jednym regionie – podlaskim – firmy szukały w maju i w kwietniu tyle samo pracowników.

W skali kraju najwięcej firmy chciały zatrudniać (ok. 8,5 tys. nowych miejsc pracy) na Mazowszu i na Śląsku. Z analiz urzędów wynika, że zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie, leśnictwie oraz w rolnictwie. [/ramka]

[ramka][b][link=http://www.kariera.pl/czytaj/1934/doswiadczeni-pracownicy-poszukiwani/]Co oznacza określenie "wymagane doświadczenie w branży" pojawiające się w ofertach pracy?[/link][/b][/ramka]

Firm, które planują wzrost całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, jest teraz już czterokrotnie więcej niż pracodawców, którzy zapowiadają tu cięcia. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat przewaga firm optymistycznie planujących zmiany liczby pracowników jest tak duża; sięga 18 pkt proc. – informuje najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 750 firm.

[srodtytul]Budowlany optymizm[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe