Jeśli zrealizowaliby swoje chęci to z zachodnich województw mogłoby wyjechać nawet 1,3 mln osób - wylicza firma Euro-Tax.pl specjalizująca się w zwrocie podatków nadpłaconych za pracę za granicą.Jak wynika z potrzeb niemieckich pracodawców, największy odpływ kadr może zagrozić branży budowlanej, motoryzacyjnej i transportowej.
Jak jednak uspokaja prezes Andrzej Jasieniecki masowe wyjazdy Polaków może ograniczyć ograniczona chłonność niemieckiego rynku- w rezultacie jego zdaniem w najbliższych trzech latach znajdzie tam pracę ok. 700 tys. Polaków. Przy czym wielu z nich będzie dojeżdżać z kraju nie przenosząc się do Niemiec (co zmniejszyłoby opłacalność niemieckich zarobków.
Badanie potwierdza wcześniejsze analizy ekspertów rynku pracy, według których największe chęci na pracę w Niemczech mają Polacy z niższym wykształceniem. O ile chęć wyjazdu deklaruje prawie co trzeci absolwent zawodówki, to w przypadku osób po studiach- 16 proc. Zdaniem Jasienieckiego to nic dziwnego, skoro dla polskich inżynierów niemiecki rynek pracy jest w praktyce otwarty od kilku lat- od 2009 obowiązuje tam uproszczona procedura zatrudniania absolwentów wyższych uczelni na stanowiskach zgodnych z kierunkiem studiów.