Łączny PMI dla przemysłu i sektora usług eurolandu wzrósł z 51,5 pkt do 52,1 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej zwiększył się wówczas z 50,7 pkt do 52,1 pkt, a PMI przemysłowy spadł z 51,4 pkt do 51,1 pkt.
– Wzrost łącznego wskaźnika PMI sugeruje, że ożywienie gospodarcze w strefie euro nabrało tempa. Indeks wskazuje na wzrost gospodarczy wynoszący 0,4 proc. w trzecim kwartale, po 0,3 proc. wzrostu w drugim kwartale. Poprawa sytuacji w sektorze usług sugeruje wzrost konsumpcji prywatnej – twierdzi James Howat, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.
Szczególnie dobrze ma się niemiecka gospodarka. Łączny wskaźnik dla przemysłu i sektora usług RFN wzrósł z 53,5 pkt w sierpniu do 53,8 pkt we wrześniu, czyli do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy. Co prawda przemysłowy PMI lekko spadł do 51,3 pkt, ale wciąż jest na terytorium wskazującym na ekspansję w sektorze. Usługowy PMI wzrósł zaś z 52,8 pkt do 54,4 pkt.
Ożywienie daje o sobie znać również w Chinach, czyli w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata. PMI dla chińskiego przemysłu (liczony przez HSBC i firmę Markit Economics) wzrósł z 50,1 pkt w sierpniu do 51,2 pkt we wrześniu, czyli najwyższego poziomu od pół roku. Prognozy analityków mówiły o wzroście do zaledwie 50,9 pkt. Dobre dane to m.in. skutek lepszego popytu wewnętrznego.