Spadek produkcji przemysłowej: tak źle nie było od 3 lat

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w czerwcu o 2,7 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,9 proc.

Aktualizacja: 18.07.2019 10:40 Publikacja: 18.07.2019 10:26

Spadek produkcji przemysłowej: tak źle nie było od 3 lat

Foto: Pixabay

Ostatnim razem spadek produkcji w ujęciu rok do roku odnotowano w kwietniu 2017 r.

Czytaj także: Za szybki rozwój gospodarki Polacy zapłacą wyższą inflacją

W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7 proc. w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7 %, natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9 proc. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 2 proc. niższym w porównaniu z majem br." - napisano w komunikacie.

Czytaj także: NBP: Zanim inflacja się rozpędzi, zwolni gospodarka

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1 proc. do 6,5 proc. wzrostu r/r przy średniej w wysokości 2,64 proc. wzrostu r/r w czerwcu br. wobec wzrostu o 7,7 proc. r/r w maju br.

Narastająco w styczniu-czerwcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 5,1 proc. r/r.

"W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3 proc., dóbr inwestycyjnych - o 3,6 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3 proc. a konsumpcyjnych nietrwałych - o 1 proc.. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią - o 0,8 proc." - czytamy w komunikacie.

"Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - 13,5 proc., metali - o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,4 proc., mebli - o 6,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,0 proc." - czytamy dalej.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 11,1 proc., napojów - o 6,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5 proc., urządzeń elektrycznych - o 2,7 proc., podał też Urząd.

Ostatnim razem spadek produkcji w ujęciu rok do roku odnotowano w kwietniu 2017 r.

Czytaj także: Za szybki rozwój gospodarki Polacy zapłacą wyższą inflacją

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
Niemcy zaskoczeni cenami pieczywa. Drożeje szokująco szybko
Dane gospodarcze
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek
Dane gospodarcze
Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Lepsze nastroje w niemieckiej gospodarce. Najgorsze już minęło?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO