Rynek oczekiwał wzrostu produkcji o średnio 6,2 proc.
Jak podaje GUS, w stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26 proc., napojów – o 12,3 proc., mebli – o 7,3 czy oraz artykułów spożywczych – o 6,9. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji metali – o 5,3 proc., wyrobów elektronicznych - o 3,8 proc., czy odzieży – o 1,4 proc. W górnictwie produkcja wzrosła rok do roku o 0,1 proc., a w energetyce – o 1 proc.
W produkcji budowlano-montażowej GUS odnotował wzrost o 4,8 proc. rok do roku. Sprzedaży detaliczna w cenach stałych wzrosła w skali roku o 2,0 proc. wobec wzrostu o 3,5 proc. w lipcu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,6 proc. W cenach bieżących, sprzedaż spadła o 0,3 proc.
Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi (realnie o 19,1 proc., a nominalnie o 14,1 proc.), w jednostkach sprzedających żywność - (realnie o 3,4 proc., a nominalnie o 3,1 proc.) oraz w supermarketach – (realnie o 5,5 proc., nominalnie – 4,9 proc.). Z kolie sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD, wzrosła realnie tylko o 0,1 proc., a nominalnie – spadła o 0,4 proc.
- Sierpniowy wynik produkcji przemysłowej jest niższy od oczekiwań. Z całą pewnością negatywny wpływ na dynamikę produkcji miały ograniczenia w dostawach prądu do firm spowodowanych upałami – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.