Od 2023 r. łatwiej z przekraczaniem granic

Od 1 stycznia wejdą w życie przepisy pozwalające cudzoziemcom otrzymać polski dokument podróży także w przypadku wydania zezwolenia na pobyt czasowy.

Publikacja: 30.12.2022 07:00

Od 2023 r. łatwiej z przekraczaniem granic

Foto: Adobe Stock

Chodzi o art. 17 pkt 15 i 16 ustawy z 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Pierwszy nowelizuje art. 252 ustawy o cudzoziemcach, który przewiduje, że obcokrajowcowi, którego dokument podróży zaginął, uległ zniszczeniu lub stracił ważność, wydaje się polski dokument podróży, jeżeli udzielono mu ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt stały lub jako rezydenta długoterminowego UE, oraz ze względów humanitarnych – nowelizacja dodała do tej listy zgodę na pobyt czasowy.

Czytaj więcej

Polska opuszcza dla Rosjan szlabany na granicach

Z kolei drugi przepis zmienia art. 258 wspomnianej ustawy, który nakazuje oddanie polskiego dokumentu podróży w przypadku cofnięcia wspomnianych zezwoleń (po zmianie – także na pobyt czasowy), nabycia obywatelstwa, stwierdzenia nieważności polskiego dokumentu lub otrzymania dokumentu podróży ze swojego kraju.

Zmiana jest o tyle ważna, że uchodźcy, którzy przybyli z Ukrainy po wybuchu wojny, mogą się ubiegać o pozwolenie na pobyt czasowy po dziewięciu miesiącach od przybycia do Polski (najwcześniej 25 listopada br.). To ważne szczególnie w przypadku przekraczania granic przez małoletnich, którzy nie mogli tego robić w oparciu o elektroniczny dokument Diia.pl, gdyż wymagał on założenia profilu zaufanego, do czego trzeba posiadać zdolność do czynności prawnych.

Podstawa prawna: (DzU z 2022 r., poz. 830)

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie