Od 2022 r. będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemców

Uproszczone zasady ściągania pracowników z zagranicy pozwolą firmom załatać braki kadrowe.

Publikacja: 25.10.2021 19:52

Od 2022 r. będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemców

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy mogą się wreszcie zapoznać z nowelizacją, która zrewolucjonizuje zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt, który przewiduje wprowadzenie zmian już od 1 stycznia 2022 r.

Gruntownie ma się zmienić zarówno uproszczona procedura ściągania cudzoziemców do pracy w Polsce na tzw. oświadczenie, jak i wydawanie zezwoleń na pracę dla wykwalifikowanych pracowników.

Czytaj więcej

Zatrudnienie cudzoziemców - przedsiębiorców czeka spora rewolucja

Na dwa lata bez przerwy

Największa zmiana dotyczy wydłużenia do 24 miesięcy możliwości ściągnięcia cudzoziemca do pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu mu pracy.

– Co więcej, zniknie 12-miesięczny okres rozliczeniowy, co umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń – zaznacza Przemysław Ciszek, radca prawny, partner w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek. – Z tego powodu znikną wizy D05A, nie będzie już sensu ograniczania okresu ich obowiązywania do sześciu miesięcy.

– To najważniejsza zmiana w tym projekcie, bo wpłynie na większą stabilność zatrudnienia cudzoziemców – komentuje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

– Liczymy jednak, że Ministerstwo Rodziny skorzysta po zmianach z możliwości rozszerzenia listy państw, z których można ściągać tych pracowników, czy też określi zawody, przy których będzie można skorzystać z uproszczonej procedury w ściąganiu specjalistów do Polski na nowych zasadach.

Uszczelnienie zezwoleń

Co ważne, projekt zawiera też zmiany w wydawaniu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Dla nawet kilkudziesięciu tysięcy wniosków o wydanie zezwolenia na pracę złożonych przed 1 stycznia 2022 r. ma zostać uruchomiona przyspieszona procedura ich rozpatrzenia.

– Będzie to możliwe w procedurze zupełnie odmiennej od obecnej, bo to zezwolenie nie będzie określało ani podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, ani warunków jej wykonywania. Te bowiem zostaną określone już po doręczeniu decyzji o udzieleniu zezwolenia przez cudzoziemca, który złoży do wojewody oświadczenie przedsiębiorcy powierzającego mu pracę – dodaje mec. Ciszek.

We wnioskach o zezwolenie złożonych po zmianie przepisów uproszczone zostaną warunki, które pozwolą cudzoziemcowi zalegalizować jego pobyt w Polsce. W myśl noweli obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego zostanie uznany za spełniony, gdy będzie wynikał z zatrudnienia cudzoziemca w Polsce.

Nowela zawiera także przepis mówiący, że cudzoziemiec będzie musiał zarabiać co najmniej minimalne wynagrodzenie, bez względu na wymiar etatu, na jakim będzie zatrudniony.

Etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Michał Wysłocki dyrektor działu prawa imigracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy

Nowelizacja w dużej mierze odpowiada na dziesiątki apeli związków pracodawców kierowanych do rządu od kilku lat. Jest więc szansa na to, by rozwiązać największy problem, czyli czas uzyskiwania niezbędnych zezwoleń na pracę cudzoziemca w Polsce. W projekcie przewidziano ułatwienia: od wydłużenia dozwolonego okresu pracy na podstawie tzw. oświadczenia z sześciu miesięcy do dwóch lat przez szybkie zakończenie w uproszczonym trybie przewlekłych postępowań pobytowych wszczętych przed 2021 r., po znaczne ułatwienia w przypadku zmiany pracodawcy bez potrzeby uzyskania nowego zezwolenia czy też zmiany stanowiska, które nie będzie wymagało zmiany zezwolenia. Powinno to ograniczyć wnioski kierowane do urzędów wojewódzkich, które dzięki temu mają zacząć działać terminowo, udzielając cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę już w 60 dni.

Przedsiębiorcy mogą się wreszcie zapoznać z nowelizacją, która zrewolucjonizuje zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt, który przewiduje wprowadzenie zmian już od 1 stycznia 2022 r.

Gruntownie ma się zmienić zarówno uproszczona procedura ściągania cudzoziemców do pracy w Polsce na tzw. oświadczenie, jak i wydawanie zezwoleń na pracę dla wykwalifikowanych pracowników.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?