Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 lutego 2012 r. (sygn.akt: II OSK 2067/10) oddalający skargę kasacyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji oznacza, że uchylone zostały decyzje stwierdzające utratę obywatelstwa polskiego Ulricha von Krockowa, a sprawa wraca do wojewody pomorskiego.
Przed ucieczką
Pierwszą decyzję wydał w 1990 r. wojewoda gdański, poświadczając obywatelstwo polskie Albrechta von Krockowa i jego synów, m.in. Ulricha. Zmarły w 2007 r. Albrecht von Krockow był współzałożycielem polsko-niemieckiej Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. W przeszłości, zanim w 1945 r. udało mu się uciec do Niemiec, miał – jako mieszkaniec przedwojennej Polski – obywatelstwo polskie.
W 1994 r. decyzja o obywatelstwie została uchylona przez ministra spraw wewnętrznych. Z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowego w Gdańsku wynikało, że w 1939 r. Albrecht von Krockow wstąpił do SA – bojówek hitlerowskiej partii NSDAP. Został także wpisany do I grupy volkslisty, a od marca 1945 r. do końca wojny służył w Wehrmachcie. Zgodnie z ustawą z 1920 r. o obywatelstwie państwa polskiego utrata obywatelstwa następowała z mocy prawa, jeżeli obywatel polski wstąpił do służby wojskowej w obcym państwie. Obywatelstwa nie mógł więc nabyć przez urodzenie syn Albrechta Ulrich.
Decyzja z 1994 r. rozpoczęła serię postępowań administracyjnych i sądowych. Sprawy obywatelstwa zazębiły się bowiem z majątkowymi. Spółka należąca do Ulricha von Krockowa odkupiła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa
140 ha zespołu dworsko-pałacowego w Sławatówku w gminie Puck, w którym obecnie mieści się hotel Pałac Below.