- Zaobserwowano, że jednym z późnych powikłań COVID-19 jest ogólne zmniejszenie mózgów - i to dotyczy sporej liczby osób - powiedział wirusolog, prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z Polsatem. Dodał, że wirus potrafi zaatakować przede wszystkim naczynia w mózgu.

Pytany, dlaczego przy najnowszym wariancie covidu rzadziej występują takie objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem, jak utrata smaku czy węchu podkreślił, że przy wielu zakażeniach objawy, które są w początkowym okresie dość częste, zmieniają się w późniejszym etapie adaptacji wirusa.

Czytaj więcej

Omikron BA.5 ma nowe, charakterystyczne objawy

Zdaniem prof. Guta wirus jest ten sam, bo ma ten sam receptor i tę samą drogę wnikania. - Są to komórki przede wszystkim układu naczyniowego, dlatego objawy są bardzo zróżnicowane  - mówił.

Przypomniał też, że szczepienia przeciwko koronawirusowi przygotowują organizm na zakażenie, ale nie chronią przed samym zakażeniem ani przed przechorowaniem. - Przed zakażeniem chronią wszystkie działania uniemożliwiające przejście z osobnika do osobnika - powiedział.