Aktualizacja: 19.03.2025 10:36 Publikacja: 22.07.2022 21:51
Foto: Adobe stock
Specjaliści twierdzą, że subwariant BA.5 nie powoduje cięższego przebiegu choroby, nie zwiększa też liczby zgonów. Nie atakuje płuc tak jak poprzednie warianty, ale raczej górne drogi oddechowe.
Objawy nowych mutacji przypominają objawy przeziębienia. Subwariant BA.5 rozpoczyna się najczęściej od silnego bólu gardła. Potem pojawia się katar, kaszel, ból głowy, temperatury, bóle mięśniowe. Jest natomiast nowy objaw, który charakteryzuje wariant BA.5 - to ogromne zmęczenie, które chory odczuwa rano, mimo przespanej nocy. Wielu chorych zgłasza też dolegliwości podobne do zapalenia opon mózgowych: sztywność karku, drętwienie, mrowienie i wrażliwość na światło.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Blisko 9 mln dorosłych Polaków choruje na otyłość. Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście liczby osób z chorobą otyłościową. Podejście do pacjentów z otyłością wymaga systemowych zmian – uważają eksperci.
W 2024 roku odnotowano 35-krotny wzrost zachorowań na krztusiec. Ponad trzykrotnie wzrosła liczba stwierdzonych przypadków RSV. Mierzymy się też z wyjątkowo trudnym sezonem grypowym. Z czego wynika większa podatność populacji na choroby zakaźne?
Wiedza o objawach raka głowy i szyi jest niewystarczająca, a pacjenci zgłaszają się w późnym stadium choroby, co przekłada się na złe wyniki leczenia – mówi prof. Jarosław Markowski, laryngolog i onkolog.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W Teksasie zmarło dziecko w wieku szkolnym zakażone odrą. Dziecko nie było przeciwko niej szczepione. To pierwszy zgon z powodu odry w USA od 2015 roku.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Higiena rąk, komunikacja z pacjentem, poszanowanie intymności oraz włączanie w proces decyzyjny to kluczowe elementy, które wymagają poprawy w toku leczenia szpitalnego - wynika z badania satysfakcji pacjenta, realizowanego przez dziesięć szpitali w Polsce we współpracy z TUW PZUW.
Żeby wkroczyć w świat cyfrowy niezbędne są zmiany systemowe, które pozwolą na większą współpracę biznesu z systemem ochrony zdrowia; bo wdrożenie sztucznej inteligencji do systemu nie będzie przebiegało tak sprawnie jak wdrożenie nowych leków na listę refundacyjną – uważa dr hab. Katarzyna Kolasa.
- Jesteśmy na początku roku. Plan (finansowy NFZ – red.) nie jest od początku do końca zbilansowany i spodziewam się, że potrzeby, które wyjdą w ciągu roku, będą zdecydowanie większe niż te środki, którymi w tym momencie dysponujemy – powiedział „Rz” wiceprezes NFZ Jakub Szulc.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy całkowicie zakazującej w Polsce używania papierosów elektronicznych jednorazowego użytku. Zakaz ma dotyczyć zarówno małoletnich, jak i dorosłych.
W świecie finansów tworzy się zróżnicowane portfele (portfolia) inwestycyjne, po to, żeby zwiększyć szanse na duże zyski, jednocześnie minimalizując ryzyko strat. Na podobnej zasadzie opiera się dieta Portfolio, opracowana przez profesora nauk o żywieniu Davida Jenkinsa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas