W ciągu półtora roku rządzenia PO – PSL na pozytywną ocenę – w opinii ekspertów Business Centre Club wchodzących w skład komitetu monitorującego działania rządu – zasługuje jedynie podjęcie i przeprowadzenie przez parlament ustawy o emeryturach pomostowych. Kontynuacji wymagają jednak inne reformy ze sfery ubezpieczeń społecznych.
Powinny one dotyczyć zwłaszcza tzw. emerytur mundurowych, bo od nich właśnie zależeć będzie w przyszłości kondycja finansów państwa. A przecież ta kwestia była jednym z głównych postulatów ekipy premiera Donalda Tuska. Obiecał on także postawić na rozwój przedsiębiorczości i szybkie wejście do strefy euro, wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, rozwój i modernizację infrastruktury oraz tworzenie miejsc oraz poprawę zdolności adaptacyjnych na rynku pracy.
Jak wygląda ocena skuteczności w realizacji tych celów? Słabo, uważa BCC.
– Szczególnie w konfrontacji z problemami, które wymagają szybkiego rozwiązania, chociażby po to, aby kolejne budżety nie były budżetami przetrwania, ale ekspansywnego rozwoju gospodarczego – przekonują ekonomiści.
Ich zdaniem najpilniejszym problemem do rozwiązania jest przeprowadzenie rzeczywistej i konsekwentnej reformy finansów publicznych. Przy czym oznacza to nie tylko konieczność uelastycznienia wydatków publicznych, ale także uproszczenie systemu podatkowego, weryfikację adresatów transferów socjalnych, m.in. przez przekazanie większych kompetencji samorządom.