„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 3. edycja warsztatów podatkowych CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

W dniach 19-20 odbędzie się 3. edycja warsztatów podatkowych organizowanych przez CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, Uczelnię Łazarskiego i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie opodatkowanie majątku.

Wysokie wydatki publiczne spowodowane pandemią, a w Polsce spotęgowane wcześniejszymi bezprecedensowymi wydatkami socjalnymi, owocują wysokimi deficytami i szybko rosnącym długiem publicznym. To prędzej czy później musi doprowadzić do zacieśnienia polityki fiskalnej: spadku wydatków lub wzrostu podatków. Pojawi się więc naturalne pytanie, gdzie szukać dodatkowych dochodów do kasy państwa. Na poziomie UE pojawiają się pomysły na podatek od usług cyfrowych czy transgraniczny podatek od śladu węglowego. Oczywiście spogląda się też na tradycyjne podatki dochodowe czy od transakcji, ale po latach mniej czy bardziej sensownego obniżania podatków, trudno oczekiwać otwartego „przestawienia zwrotnicy" i istotnego podniesienia stawek tych podatków. Ponadto, podatki stały się narzędziem walki politycznej i część zmian motywowana była głównie politycznie, bo efekty ekonomiczne bywają czasem wątpliwe (np. zwolnienie z PIT młodzieży do 26 roku życia). Politycy poszukiwać więc będą z jeszcze większym zacięciem, podatków, które przyniosą dodatkowe dochody, a jednocześnie będą 'sprzedawalne' opinii publicznej, czy może już tylko swoim wyborcom. Takim podatkiem mógłby być podatek od majątku – zapłaciliby go najbogatsi, zmniejszyłby nierówności majątkowe i przynieść mógłby dodatkowe dochody, a ponadto, co obecnie nie jest bez znaczenia, podatek taki funkcjonował już w Polsce prawie 100 lat temu.

Czy opodatkowanie majątku na szeroką skalę ma sens? Jakie są teoretyczne i praktyczne wady i zalety takiego podatku? Co podatkować? Jaką stawką? Jak wpłynie to na nierówności majątkowe? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć pierwszego dnia warsztatów. Najpierw wysłuchamy trzech prezentacji wprowadzających: Michała Brzezińskiego z UW, Pawła Bukowskiego z LSE w Londynie i Wojciecha Kopczuka z Columbia University w Nowym Jorku, by potem w dyskusji panelowej poszukać odpowiedzi na te pytania.

W drugim dniu warsztatów dyskutować będziemy nad 10 nadesłanymi opracowaniami z zakresu podatków, omawiającymi między innymi efektywność akcyzy na samochody w Polsce, wsparcie finansowe dla rodzin w Polsce.

Warsztaty są elementem większego projektu, którego celem jest podniesienie merytorycznego poziomu dyskusji publicznej o systemie podatkowym.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 3. edycja warsztatów podatkowych CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych