Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.12.2015 09:32 Publikacja: 04.12.2015 09:32
Foto: Bloomberg
W uzasadnieniu czytamy, że proponowana ustawa zmieniająca ustawę o finansach publicznych ma na celu: modyfikację formuły stabilizującej reguły wydatkowej, umożliwienie zwiększenia limitu wydatkowego w przypadku przewidywanej realizacji w roku budżetowym istotnych działań jednorazowych i tymczasowych oraz wprowadzenie zmian porządkujących (w zakresie ust. 2 i 3 art. 112aa.).
Na czym mają polegać szczegółowe zmiany w regule, która wyznacza limit wzrostu wydatków sektora finansów publicznych? Po pierwsze, w samym wzorze reguły, który jest dosyć skomplikowany, zamiast wskaźników dotyczących prognozy inflacji i jej korekt, pojawi się stały wskaźnik - inflacja na poziomie celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc. Według projektodawców, dzięki wprowadzeniu tej zmiany, tzw. część nominalna, podobnie jak realna reguły, będzie bardziej przewidywalna, co zapewni większą stabilność polityki fiskalnej państwa.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polski dług publiczny, niegdyś rozchwytywany przez tzw. nierezydentów, dziś wydaje się mało atrakcyjny. Przy ros...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wcześniej zagorzały zwolennik prezydentury Donalda Trumpa, a potem wielki krytyk jego sztandarowej ustawy o wyda...
Ukraina zwiększa wydatki na wojnę do rekordowej kwoty. Rząd w Kijowie przyjął projekt nowelizacji budżetu na 202...
Udział polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w misji Axiom-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczn...
– W Ministerstwie Finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas