Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem

W tym roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł nie jest możliwa ze względów finansowych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd nie rezygnuje z tego projektu i w przyszłym roku wróci do niego. Tusk wskazał, że w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

Publikacja: 19.03.2024 16:31

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko

"Nie rezygnujemy z projektu 'kwota wolna 60 tys.', w tym roku nie jesteśmy w stanie tego zrealizować ze względów finansowych, budżetowych. Przeglądamy, żeby nie było wątpliwości, czy na pewno są to pieniądze dobrze ulokowane, ale ilość pieniędzy, które przede wszystkim musimy wydatkować na szeroko pojęte bezpieczeństwo, nie tylko na militarne zakupy, ale szeroko pojęte bezpieczeństwo związane z zagrożeniem wojennym, to każe nam niezwykle ostrożnie myśleć o tej zmianie - czyli o przegłosowaniu kwoty wolnej od podatku 60 tys." - powiedział premier.

"Ona ma bardzo masywne skutki finansowe, ale na pewno z tego nie zrezygnujemy. Minister finansów jest zobowiązany, żeby kwota wolna w wysokości 60 tys. zł rocznie była tak czy inaczej efektem naszej pracy. Na pewno nie w tym roku, na pewno wcześniej niż przed końcem kadencji" - dodał.

Premier zaznaczył, że rząd wróci do projektu w przyszłym roku. Jak wskazał, w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

"Jeśli mamy utrzymać wydatki na poziomie dobrze ponad 3 proc. budżetu na obronę, a wydaje mi się, że nie mamy wyjścia, to rzeczywiście musimy rewidować nie sama ideę, ale proces dochodzenia. Więc w tym roku nie byłoby nas na to stać. W przyszłym roku wrócimy do projektu i zobaczymy od jakiego momentu będzie możliwy" - powiedział Tusk.

"Na pewno za naszej, tej kadencji, kwota wolna 60 tys. będzie faktem, a nie tylko moim marzeniem" - dodał.

W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, wiceminister finansów Jarosław Neneman wskazywał, że kwota ubytku dochodów budżetowych po wprowadzeniu kwoty wolnej 60 tys. zł sprawia, że nie ma na razie - w perspektywie 2025 r. - przestrzeni, by zaproponować konkretne rozwiązania.

Czytaj więcej

Od kiedy nowa kwota wolna od podatku? Ogromne koszty dla budżetu panstwa

Urlop od składki ZUS

Rząd przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu jednomiesięcznego urlopu od płacenia składki na ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem składki zdrowotnej) przez mikroprzedsiębiorców, poinformował premier Donald Tusk.

"Dzisiaj na posiedzeniu rządu przyjęliśmy dwa projekty. […] Pierwsza grupa to mikroprzedsiębiorcy, samozatrudnieni i ci, którzy zatrudniają do 9 osób. Te osoby będą mogły liczyć na ten długo oczekiwany tzw. urlop dla przedsiębiorców. I to jest miesiąc w ciągu roku, kiedy mikroprzedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki zusowskiej - pomijając składkę zdrowotną - i w tym czasie państwo pokryje jego składkę zusowską" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Z urlopu będzie można korzystać na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale nie trzeba czekać na decyzję administracyjną - samo wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie automatycznie oznaczało skorzystanie z takiego urlopu, wyjaśnił.

"Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku. […] Myślę, że w ciągu czterech miesięcy ZUS upora się z kwestiami informatycznymi tak, żeby przedsiębiorcy mogli skorzystać z tego urlopu jeszcze w tym roku" - zapowiedział też premier.

Tusk zapowiadał wcześniej, że urlop od składki ZUS nie wpłynie na wysokość emerytury.

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców

Do końca tygodnia może być publicznie dostępna informacja o założeniach projektu zmian w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, w projekcie potrzebne są jeszcze drobne korekty - poinformował premier Donald Tusk na konferencji.

"Otrzymałem założenia zmian w składce zdrowotnej, nie wszystko mnie zachwyciło w tych propozycjach, potrzebujemy jeszcze kilkudziesięciu godzin, myślę, że do końca tygodnia tak jak pani minister zdrowia zakładała, publiczność powinna poznać te założenia, jeśli chodzi o składkę zdrowotną" - powiedział Tusk.

"Drobne korekty będą potrzebne, tak czy inaczej ten model zakłada, że w mniejszym lub większym stopniu ulżenie doli wyraźnej większości przedsiębiorców w Polsce idzie naprzeciw oczekiwaniu, żeby wrócić do systemu sprzed Ładu pana Morawieckiego" - dodał.

Zaznaczył jednak, że nie będzie powrotu "jeden do jednego" do modelu, w którym była niska składka ryczałtowa plus możliwość odpisania tego od podatku dochodowego, bo stary model nie był "do końca fair" wobec wszystkich płatników.

18 marca minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że według wstępnych uzgodnień z ministrem finansów, w kolejnym tygodniu zostanie przedstawiony ostateczny efekt prac tych dwóch resortów w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad. Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu Donalda Tuska. Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej. Powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej znalazł się też w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej na 100 dni rządu.

Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze
Budżet i podatki
Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład
Budżet i podatki
Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje