Nieco mniejsza dziura w kasie państwa. Ale mocno spadły wpływy z PIT

Po kwietniu deficyt w budżecie państwa wyniósł 10 mld zł, podczas gdy po marcu było to 12 mld zł. Ale wpływy z PIT są aż o 36 proc. niższe niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Publikacja: 25.05.2023 15:39

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Rafał Guz

W okresie styczeń - kwiecień 2023 r. dochody budżetu państwa wyniosły 173,7 mld zł, to o 5,6 mld zł więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – informuje resort finansów.

Ten wzrost to głównie efekt wyższych dochodów niepodatkowych, które przyniosły budżetowi dodatkowe 7,9 mld zł. Dochody z podatków ogółem spadły o 2,3 mld zł, czego sprawcą były kulejące wpływy z PIT – spadek aż o 36,2 proc., czyli o ok. 9,2 mld zł rok do roku.

Czytaj więcej

Długa lista bolesnych ciosów w biznes

- W związku z obniżeniem stawki podatkowej w 2022 roku i w efekcie wyższymi niż zazwyczaj zwrotami nadpłaconego podatku spadek dochodów w PIT w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego był spodziewany i zgodny z założeniami przyjętymi przy planowaniu budżetu na 2023 rok – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Z kolei wpływy z VAT do kasy państwa wzrosły rok do roku o 6,4 proc. (5,1 mld zł), z CIT – tylko o 2 proc. (0,4 mld zł), a z akcyzy i podatku od gier – o 4 proc. (1 mld zł).

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - kwiecień 2023 r. wyniosło 183,7 mld zł, czyli o 24,8 mld zł więcej niż rok temu.

Resort finansów tłumaczy ten przyrost m.in. wyższą niż rok wcześniej subwencją dla samorządów (ok. 5,5 mld zł), czy wyższymi kosztami obsługi długu (o 4,8 mld zł) w związku ze wzrostem rentowności obligacji skarbowych. Resort zaznacza jednak, że dotychczasowy poziom wydatków na obsługę zadłużenia pozostaje na niskim poziomie w stosunku do prognoz przyjętych do ustawy budżetowej na 2023 rok. Aż o 8,7 mld zł więcej przeznaczono na obronność w związku ze zwiększonymi potrzebami w zakresie zakupu uzbrojenia.

Deficyt budżetu państwa w okresie styczeń-kwiecień 2023 r. wyniósł 10 mld zł, czyli o 2 mld zł mniej niż po marcu. Limit dla deficytu na 2023 r. przyjęty w ustawie budżetowej to 68 mld zł.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Budżet i podatki
Dania chce mocno zwiekszyć wydatki na obronę. Będzie też pomagać Ukrainie
Budżet i podatki
Siły Zbrojne za miliardy. Kosztowna budowa wielkiej polskiej armii
Budżet i podatki
Ile będzie nas kosztowała wielka, 300-tysięczna armia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Budżet i podatki
Na Ukrainie wzrosła oficjalna liczba milionerów. Bo zaczęli płacić podatki
Budżet i podatki
Wielka waloryzacja zamówień