Spółkę skłoniło do tego kroku postępowanie organów nadzoru Unii Europejskiej, które wzięły pod lupę umowy podatkowe zawierane w Luksemburgu.

McDonald's zdecydował o utworzeniu międzynarodowego holdingu z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Trafiać ma tam większość opłat licencyjnych z umów zawartych poza Stanami Zjednoczonymi.

Reorganizacja ma spowodować obniżenie kosztów. Nowa struktura ma być administracyjnie prostsza i zwiększyć elastyczność.

McDonald's zapłaci zaległe podatki?

Oficjalnie przenosiny są tłumaczone dużą liczbą pracowników McDonald's w Londynie. Wiadomo jednak, że reorganizację w spółce wywołały m.in. prowadzone przez Unię Europejską kontrole korzystnych umów podatkowych, które mniejsze kraje unijne proponują międzynarodowym koncernom. W ten sposób przyciągają one inwestycje oraz wpływają na powstawanie nowych miejsc pracy.

W sierpniu br. Unia Europejska nakazała spółce Apple wypłacenie Irlandii niezapłaconych podatków w wysokości 13 miliardów euro. Organy unijne uznały bowiem, że założona przez Jobsa spółka korzystała z nielegalnej pomocy publicznej.

Podobnie może być w przypadku McDonald's, który musiałby zapłacić Luksemburgowi 500 milionów dolarów zaległych podatków.

McDonald's stawia na Wielką Brytanię

W lipcu br. McDonald's oświadczył, że utworzy w Wielkiej Brytanii ponad 5 tys. miejsc pracy do końca 2017 roku. Przedstawiciele amerykańskiej firmy zapewnili też, że spółka będzie działać na Wyspach, co ciekawe decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej niewiele w tym względzie zmienia. Już od 2012 roku w Wielkiej Brytanii obowiązują złagodzone przepisy podatkowe dla spółek zależnych ponadnarodowych korporacji. Wiele z nich, by płacić niższe podatki, przeniosło nad Tamizę swoje siedziby.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Na krok taki zdecydował się m.in. amerykański koncern farmaceutyczny Allegion, amerykańska firma ubezpieczeniowa Aon czy włoski producent ciągników CNH Industrial.