Reklama
Rozwiń

McDonald's ma dość eurobiurokratów. Wybrał Wielką Brytanię

McDonald's podjął decyzję o przeniesieniu bazy podatkowej z Luksemburga do Wielkiej Brytanii.

Aktualizacja: 10.12.2016 14:51 Publikacja: 10.12.2016 13:38

McDonald's ma dość eurobiurokratów. Wybrał Wielką Brytanię

Foto: Bloomberg

Spółkę skłoniło do tego kroku postępowanie organów nadzoru Unii Europejskiej, które wzięły pod lupę umowy podatkowe zawierane w Luksemburgu.

McDonald's zdecydował o utworzeniu międzynarodowego holdingu z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Trafiać ma tam większość opłat licencyjnych z umów zawartych poza Stanami Zjednoczonymi.

Reorganizacja ma spowodować obniżenie kosztów. Nowa struktura ma być administracyjnie prostsza i zwiększyć elastyczność.

McDonald's zapłaci zaległe podatki?

Oficjalnie przenosiny są tłumaczone dużą liczbą pracowników McDonald's w Londynie. Wiadomo jednak, że reorganizację w spółce wywołały m.in. prowadzone przez Unię Europejską kontrole korzystnych umów podatkowych, które mniejsze kraje unijne proponują międzynarodowym koncernom. W ten sposób przyciągają one inwestycje oraz wpływają na powstawanie nowych miejsc pracy.

W sierpniu br. Unia Europejska nakazała spółce Apple wypłacenie Irlandii niezapłaconych podatków w wysokości 13 miliardów euro. Organy unijne uznały bowiem, że założona przez Jobsa spółka korzystała z nielegalnej pomocy publicznej.

Reklama
Reklama

Podobnie może być w przypadku McDonald's, który musiałby zapłacić Luksemburgowi 500 milionów dolarów zaległych podatków.

McDonald's stawia na Wielką Brytanię

W lipcu br. McDonald's oświadczył, że utworzy w Wielkiej Brytanii ponad 5 tys. miejsc pracy do końca 2017 roku. Przedstawiciele amerykańskiej firmy zapewnili też, że spółka będzie działać na Wyspach, co ciekawe decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej niewiele w tym względzie zmienia. Już od 2012 roku w Wielkiej Brytanii obowiązują złagodzone przepisy podatkowe dla spółek zależnych ponadnarodowych korporacji. Wiele z nich, by płacić niższe podatki, przeniosło nad Tamizę swoje siedziby.

Na krok taki zdecydował się m.in. amerykański koncern farmaceutyczny Allegion, amerykańska firma ubezpieczeniowa Aon czy włoski producent ciągników CNH Industrial.

Budżet i podatki
Inwestorzy zagraniczni stracili zainteresowanie polskim długiem. Jak to zmienić?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Budżet i podatki
Jest pierwsza reakcja Elona Muska na uchwalenie „Wielkiej Pięknej Ustawy”
Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Wydatki Polski na misję kosmiczną zwrócą się wielokrotnie
Budżet i podatki
Minister finansów zapowiedział nowy podatek. „Około 2 mld zł do budżetu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama