Bruksela: szybciej z tym budżetem

Bez dodatkowych pieniędzy nie da się sfinansować ambitnych unijnych polityk – brzmi przesłanie Komisji Europejskiej do przywódców państw UE.

Aktualizacja: 16.02.2018 07:29 Publikacja: 15.02.2018 20:00

Bruksela: szybciej z tym budżetem

Foto: 123RF

23 lutego odbędzie się w Brukseli unijny szczyt, na którym przywódcy państw UE mają m.in. dyskutować o przyszłych finansach Wspólnoty po 2020 r. Projekt wieloletniego budżetu ma przygotować Komisja Europejska i przedstawi go 2 maja. Ale już teraz apeluje do państw o wytyczne. I ostrzega, że bez zwiększenia finansowania nie da się realizować ambicji UE.

– Planowanie budżetu to nie zadanie z dziedziny księgowości. Tu chodzi o priorytety i ambicje – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE. Ich jest więcej, a pieniędzy mniej, bo wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza ubytek rocznie 13 mld euro, czyli ok. 10 proc. ogólnego budżetu. W latach 2014–2020 państwa UE wpłacają do wspólnej kasy sumę stanowiącą 1,03 proc. ich połączonego dochodu narodowego brutto (DNB). Gdyby odliczyć Wlk. Brytanię, to proporcja ta musiałaby wzrosnąć do 1,13 proc. DNB. Dlatego KE apeluje, aby limit dla nowego wieloletniego budżetu nie wynosił 1,03 proc., ale bliżej 1,2 proc. DNB.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem