To zaledwie 38,71 proc. planu budżetowego na cały rok. Jednak minister skarbu Aleksander Grad wczoraj po raz kolejny zapewnił, że kierowany przez niego resort zrealizuje zaplanowane na 2008 r. przychody prywatyzacyjne w wysokości 2,3 mld zł. Jak wcześniej zapowiadał Grad w rozmowie z „Rz”, mają to zapewnić m.in. grudniowe wpływy ze sprzedaży tzw. resztówek. Wcześniej wiceminister skarbu Joanna Schmid odpowiadająca za prywatyzację twierdziła, że przychody mogą nawet przekroczyć tę kwotę.

[wyimek]12 mld zł z prywatyzacji zaplanował rząd w projekcie budżetu na 2009 r. [/wyimek]

Jeszcze w grudniu mają być podpisane umowy sprzedaży resztówek z sektora energetycznego, m.in. dawnego Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego i Elektrociepłowni Warszawskich (na rzecz Vatenfalla), a także resztówek z grupy PGE (elektrownie Opole, Turów i Bełchatów oraz dwie kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów). Część środków ze sprzedaży może jednak wpłynąć dopiero w przyszłym roku.

W tym roku MSP uruchomiło blisko 350 procesów prywatyzacyjnych, realizując ok. 80 projektów. Budżet zasiliły środki ze sprzedaży mniejszościowych udziałów. Skarb Państwa przygotował pięć firm do debiutów giełdowych, ale zrealizował tylko dwie oferty: Zakładów Azotowych w Tarnowie i Enei.

Jutro wykonanie programu prywatyzacji na 2008 r. omawiać będzie Sejmowa Komisja Skarbu.