Dziś Urząd Miasta poinformował, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie. Prywatyzacja nastąpi w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Publikacja oficjalnego ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji w sprawie kupna SPEC nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Doradcą transakcyjnym miasta w procesie prywatyzacji SPEC jest konsorcjum kierowane przez Bank Zachodni WBK.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży. SPEC powstał w 2003 r. w procesie przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, obecnie działa w formie jednoosobowej spółki akcyjnej, której właścicielem w 100 proc. jest m.st. Warszawa. Pracownikom Spółki będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji Spółki.

Jak pisaliśmy już wcześniej, prywatyzacja spółki spotkała się z protestami jej pracowników. Przeciwni jej są też radni PiS i SLD, w których ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła dostarczanego przez SPEC do mieszkań warszawiaków. Również eksperci z branży energetycznej zwracają uwagę, że ze względu na strategiczne znaczenie system ogrzewania stolicy powinien pozostać pod kontrolą państwa.