To główny postulat złożony prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez pracodawców podczas wczorajszego Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, które od środy odbywa się w Katowicach. Jak podkreślali uczestnicy, Polska jest dziś w gronie pięciu krajów, których system sprawozdawczości podatkowej i ogólnej polityki fiskalnej jest najbardziej niewydolny w całej Unii Europejskiej.
– Polskie przedsiębiorstwa chcą płacić podatki, ale mają poczucie, że system jest nieefektywny i nie gwarantuje jednakowych szans rozwoju dla wszystkich – mówił Henryk Siodmok, prezes grupy Atlas. Przez ostatnich kilka miesięcy eksperci Forum analizowali przepisy, które są największym hamulcem gospodarki, a także rozwiązania, które sprawdziły się w innych państwach i mogą być wprowadzone w Polsce.
Prezydent Duda przyznał, że dzisiejsza pozycja Polski na świecie jest w dużej mierze wynikiem ciężkiej pracy polskich przedsiębiorców. – Polscy przedsiębiorcy potrzebują prawa, które wzmocni ich konkurencyjność i pomoże dalej się rozwijać – podkreślił prezydent. Zgodził się z postulatami wielkiej reformy systemu podatkowego.
Przedsiębiorcy skierowali do prezydenta pakiet postulatów. Domagają się m.in. powołania Rady Przedsiębiorców złożonej z przedstawicieli sektora prywatnego, która miałaby wpływ na tworzone ustawy, ujednolicenia prawa bankowego do jednego kodeksu, który regulowałby publiczne i prywatne prawo bankowe. Właściciele firm chcieliby wprowadzenia możliwości inwestowania przez polskie fundusze emerytalne w nieruchomości komercyjne, wprowadzenia do kodeksu pracy tzw. banków lub kont czasu pracy, które pozwoliłyby swobodnie kształtować zasady rozliczania czasu pracy w zależności od zmieniających się potrzeb. Postulowano uruchomienie portalu innowacji, za pośrednictwem którego można zlecać badania, kupować licencje i patenty oraz pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych.
I edycja Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth to pionierski projekt obywatelski, którego celem jest poprawa warunków rozwoju firm w Polsce, podniesienie konkurencyjności gospodarki i zwiększenie jej efektywności. Patronat medialny nad nim objęła m.in. „Rzeczpospolita".