Komisja podała, że otrzymała w marcu od europejskiej organizacji producentów wyrobów ze stali Eurofer skargę w imieniu producentów prętów zbrojeniowych odpornych na zmęczenie HFP. Eurofer poinformował ją, że import tego chińskiego produktu zwiększył się od zera w 2012 r. do 250 tys. ton w 2014 r., do jednej czwartej całego rynku, a jego ceny były znacznie niższe od cen unijnych producentów. To najnowsza z całej serii skarg unijnego przemysłu stalowego na wzrost taniego importu z Chin korzystającego z subsydiów państwa.
Brytyjski rynek tych prętów zwiększył się znacznie w ostatnich latach ale na skutek dużego wzrostu importu z Chin wielkość oferowana przez europejskich producentów zmalała, stracili oni jedną trzecią udziału rynkowego. Pręty te charakteryzują się większą wytrzymałością na naprężenia, są używane przede wszystkim na rynku brytyjskim i irlandzkim. Produkują je hiszpańska grupa Celsa, włoska Gruppo Riva i ArcelorMittal.
Według Brukseli, dowody przedstawione przez Eurofer wskazują, że wielkość i ceny wyrobów importowanych miały ujemny wpływ na ogólne wyniki i sytuację finansową przemysłu w Unii.
Postępowanie wyjaśniające Komisji powinno zakończyć się za 15 miesięcy, ale Komisja może nałożyć wstępne cła antydumpingowe po 9 miesiącach, jeśli uzna, że doszło do zaniżana cen poniżej kosztów produkcji. Zrobiła tak w przypadku wyrobów ze stali walcowanych na zimno z Chin i Tajwanu. Cła wprowadzane na zakończenie postępowania obowiązują zwykle przez 5 lat.