Firmy i przedsiębiorcy z Polski łącznie pozyskali ponad 172 mln euro. Prym wiódł sektor MŚP z wynikiem ponad 116 mln euro, dwukrotnie wyższym niż w latach 2007–2013 – wynika z analiz unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.
W sumie do naszego kraju trafiło 660 mln euro, czyli o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniej edycji programu (2007–2013). Przez ostatnie sześć lat z funduszy skorzystały aż 832 polskie podmioty, a to o połowę więcej niż w latach 2007–2013. Co ciekawe, w pozyskiwaniu pieniędzy na innowacje najwyższą dynamikę wzrostu osiągnęły małe i średnie przedsiębiorstwa i one też dostały najwięcej grantów. Słabiej wypadają duże firmy (trafiło do nich 56 mln euro), choć i tak zdobyły o połowę więcej środków niż w poprzedniej edycji programów ramowych.
– W sumie pozyskaliśmy o ponad 258 mln euro więcej niż w analogicznym okresie poprzedniej edycji programu. To dowód na to, że nasze wnioski są coraz lepszej jakości – mówi Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Ale do pełni szczęścia w korzystaniu ze środków UE na badania i rozwój jeszcze daleka droga. Jak zauważa Krasiński, choć zdobywamy coraz większe unijne pieniądze na rozwój nauki i technologii, to w większości jako partnerzy. Fundusze płyną zatem dzięki współpracy w ramach konsorcjów inicjowanych i koordynowanych przez inne kraje. – Tymczasem kluczem do sukcesu są projekty, które się samemu inicjuje i koordynuje – zaznacza Krasiński.