Unia zapewniła sobie w listopadzie 300 mln dawek od Pfizera, a 8 stycznia ogłosiła wstępną umowę na następne 300 mln dawek, zależnie od wyniku rozmów o warunkach kontraktu — Komisja przyjęła nowy kontrakt — powiedział jej rzecznik. — Dyskusje z Komisja Europejską trwają — poinformował Reutera rzecznik Pfizera, a przedstawiciel BioNTech nie chciał wypowiadać się.

Przedstawiciel Pfizera uczestniczący w rozmowach poinformował, że na mocy nowej umowy kraje Unii zamówiły dotąd 200 mln dawek przewidzianych do dostarczenia w tym roku, natomiast trwają nadal rozmowy o harmonogramie dostaw dalszych 100 mln.

Komisja naraziła się na ostrą krytykę w ostatnich tygodniach, gdy dostawcy szczepionek, m.in. Pfizer, podali o opóźnieniach dostaw w I kwartale. Szefowa Komisji, Ursula von der Leyen przyznała na spotkaniu z eurodeputowanymi, że doszło do uchybień Unii w zatwierdzaniu i dystrybucji szczepionek, ale blok wyciągnął nauczkę z tego.

Do spotkania w Parlamencie Europejskim doszło po krytykach wolnej dystrybucji szczepionek i ogłoszeniu przez Brukselę planu ustanowienia pełnej granicy między Irlandią i Irlandią Płn, co wywołało protesty Londynu i Dublina. Komisja szybko wycofała się z tego zamiaru. Von der Leyen miała w ostatnich 10 dniach pięć spotkań z grupami eurodeputowanych, mówiła im, że dostarczono dotąd 26 mln dawek, a do końca lata 70 proc. dorosłych w 27 krajach powinno być zaszczepionych.

- Mimo tego jest faktem, że nie jesteśmy dziś tam, gdzie chcemy być w walce z wirusem. Spóźniliśmy się z zatwierdzaniem szczepionek, byliśmy zbytnimi optymistami co do masowej produkcji, a być może byliśmy też zbyt pewni, że zamówienia zostaną zrealizowane w terminie — cytuje ją Reuter.

Niemka stwierdziła ponadto, że popełniono błędy prowadzące do decyzji o ograniczeniu eksportu szczepionek. — Bardzo tego żałuję. Komisja zrobi wszystko dla ochrony pokoju w Irlandii Płn. — dodała. Broniła nadzoru Komisji nad zamówieniami, by byłoby nieuczciwe i szaleństwem gospodarczym dla jednolitego rynku, gdyby kilka dużych krajów miało zagwarantowane dawki.

Unia musi też przyśpieszyć procedury zatwierdzania substancji biologicznych wstrzykiwanych ludziom, uruchomi nową sieć testów klinicznych, aby organy nadzoru miały szybciej dane, a Komisja powoła grupę zadaniową, która pomoże w zwiększeniu produkcji szczepionek — poinformowała.