Aktualizacja: 15.04.2020 21:21 Publikacja: 15.04.2020 21:00
Foto: AFP
Wiadomości z frontu walki z koronawirusem rozpoczynają na razie główne wydania serwisów informacyjnych. Na razie, bo za kilka miesięcy – chyba że stanie się coś nadzwyczajnego – zaczną się przesuwać na dalsze miejsca. Mogą się stać kolejną statystyką, podobnie jak podawane po weekendach informacje o wypadkach drogowych (a propos, według danych policji od początku marca w wypadkach drogowych zginęło w Polsce ponad 200 osób, a ponad 3 tys. zostało rannych).
Już wkrótce koronawirus może być elementem nowej normalności, do której planowania coraz częściej nawołują ekonomiści. Wprawdzie na razie, i to od niedawna, dyskutujemy o sposobach i tempie odmrażania gospodarki po etapie lockdownu i akcji „wszystkie ręce na pokład" w wojnie z pandemią, lecz przybywa już apeli o przygotowanie nowej normalności. Na tę potrzebę zwracał na początku kwietnia uwagę Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, w rozmowie z „Plusem Minusem". Z kolei w środę swoje rekomendacje na przyszłość przedstawili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreślając bezprecedensową – dużo większą niż w kryzysie finansowym z 2008 r. – skalę pomocowych pakietów fiskalnych. Problem w tym, że te pakiety sfinansują gigantyczną akcję gaszenia pożaru, jaki koronawirus wzniecił w wielu sektorach gospodarki, w tym w służbie zdrowia. Pomogą ocalić tysiące miejsc pracy i setki firm, ale nie zapewnią im szans na rozwój. Takie szanse może im dać jedynie dobrze zaplanowana nowa normalność – z nowym podejściem do rezerw strategicznych, do prawa pracy, a już na pewno do ochrony zdrowia i wydatków na ten cel.
Zamrożone na terenie Wspólnoty gotówka i papiery wartościowe oligarchów objętych sankcjami oraz rosyjskich państ...
Telewizja Russia Today - propagandowa tuba rosyjskiego reżimu, dostała w minionym roku rekordową kwotę pieniędzy...
Już trzy czwarte firm w Unii osiągnęło w 2024 r. co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowy...
Upadłe Rafako i Hutę Częstochowa dotychczas łączył jeden, wspólny sposób ratowania poprzez udział spółek Skarbu...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Blisko połowa Polaków nie widzi swojej drogi zawodowej w prowadzeniu własnego biznesu, choć ponad 80 proc. uważa...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas