Reklama
Rozwiń

Będą grupowe zwolnienia w PZU i PZU Życie

PZU i PZU Życie upraszczają strukturę organizacyjną swoich centrali. Pracę może stracić nawet 600 osób

Publikacja: 15.07.2009 02:08

– Jesteśmy mistrzami świata w wydawaniu pieniędzy na administrację – mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU. – Udało nam się zatrzymać proces zwiększania kosztów administracyjnych, ale ciągle są one za wysokie.

Pomysłem na ich zmniejszenie jest m.in. zmiana struktury organizacyjnej w PZU i PZU Życie. Obie spółki zorganizowane są w inny sposób, departamenty mają inne kompetencje. To ma się zmienić. – Chcemy ujednolicić i uprościć sposób zarządzania – tłumaczy Klesyk. W konsekwencji w centralach obu instytucji będzie pracować o maksymalnie 600 osób mniej. Dokładna liczba zwolnionych pracowników zostanie ustalona podczas negocjacji zarządu ze związkami zawodowymi.

W centralach PZU i PZU Życie zatrudnione są 2133 osoby. Jeśli pracę straci 600 z nich, to liczba pracowników zmniejszy się o ponad 28 proc.

Andrzej Klesyk nie powiedział, jakich działów dotknie ta organizacyjna przebudowa. Stwierdził jedynie, że grupa PZU chce inwestować w rozwój sprzedaży i poprawę jakości obsługi. Zwolnienia dotkną także kadry menedżerskiej – aż 18 proc. zatrudnionych w centrali to dyrektorzy i kierownicy. – Z pewnością po zmianach dyrektorów będzie mniej – mówi Andrzej Klesyk.

Tegoroczny wynik spółek grupy będzie obciążony rezerwami związanymi z grupowymi zwolnieniami. Prezes PZU szacuje, że wyniosą one mniej niż 100 mln zł. Natomiast roczne oszczędności z redukcji zatrudnienia mają wynieść tyle samo co rezerwy lub więcej.

Struktura organizacyjna centrali PZU i PZU Życie ma się zmienić w tym roku.

– Kondycja firmy jest bardzo dobra i dlatego będziemy w stanie wypłacić pracownikom więcej niż ustawowe świadczenia – mówi Klesyk.

[ramka]16 tysięcy osób pracuje w grupie PZU, z czego ponad 2,1 tys. w warszawskiej centrali firmy[/ramka]

[ramka][link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1]Praca czeka na Ciebie[/link][/ramka]

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec