Zarządzenie premiera w sprawie powołania zespołu do spraw „zwiększenia przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego“ jest opatrzone datą 28 stycznia i zostało właśnie opublikowane w Monitorze Polskim.
[wyimek]225 mld zł ma wynieść w 2010 r. wartość handlu spożywczego w Polsce[/wyimek]
Jak czytamy w dokumencie, do zadań zespołu należy m.in. opracowanie koncepcji ciągłego monitorowania wysokości cen i marż oraz przekazywania konsumentom informacji w tym zakresie. Wczoraj pomysłodawca projektu, minister rolnictwa Marek Sawicki, powołał na stanowisko przewodniczącego tego zespołu Kazimierza Plocke, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, nie wiadomo jednak, kiedy zespół się zbierze po raz pierwszy. Wiadomo jedynie, że sprawozdanie z realizacji jego zadań będzie przedstawiane Radzie Ministrów na koniec każdego kwartału, a po zakończeniu prac zostanie przygotowane podsumowanie działalności. – Mamy nadzieję, że raport przyczyni się do rozwoju sektora handlu, kluczowego w procesie przezwyciężenia skutków kryzysu – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Rozwiązanie popierają producenci żywności, gdyż ich zdaniem to sieci odpowiadają za nieuzasadniony wzrost cen, narzucając dodatkowe opłaty oraz utrzymując wysoki poziom marż. Z ankiety przeprowadzonej w 2009 r. wśród firm spożywczych wynika, że sieci pobierają od nich ok. 30 opłat dodatkowych: najczęściej za wprowadzenie produktu do sklepu oraz usługi marketingowe. Jednak zdaniem producentów prace nad powołaniem zespołu trwają za długo, przywołują oni też przykład Węgier, gdzie od 1 stycznia obowiązuje ustawa o współpracy dostawców ze sklepami. Nowe prawo pozwala sieciom stosować opłaty dodatkowe, określa jednak ich maksymalną wysokość. Sprawą relacji na linii dostawcy – sieci handlowe zajmuje się także Komisja Europejska.