Co roku polskie lasy płoną 10 tysięcy razy. W dziewięciu na dziesięć przypadków pożar spowodowany jest przez ludzi. - Polskie lasy ze względu na swój charakter i strukturę gatunkową, czyli znaczną przewagę gatunków iglastych, zwłaszcza sosny, należą do najbardziej zagrożonych pożarami w Europie - mówił podczas wtorkowej konferencji inaugurującej kampanię dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan. .
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów jest rozpalanie w miejscach niedozwolonych ognisk, wchodzenie do lasu mimo okresowych zakazów wstępu, wyrzucanie niedopałków, wypalanie traw, „zabawa" z ogniem i celowe podpalenia.
Kampania informacyjno-edukacyjna „Świadomi Zagrożenia" ma podnieść świadomość Polaków i zwrócić uwagę jak zachowywać się w lesie, by zminimalizować zagrożenie wybuchu pożaru. - Chcemy, by już w przyszłym roku w porównaniu do ostatnich dwóch lat liczba pożarów w lasach zmniejszyła się o co najmniej 30 procent - deklaruje Łukasz Przybyłek, koordynator akcji.
Rocznie w Polsce wybucha w lasach ok. 7 tys. pożarów, w których wypaleniu ulega 500 h lasu. Tylko do połowy ub.r. pożarów było ok. 932 i spaliło się 259 h. Przez pół roku 2011 było już ponad 1,8 tys. pożarów, w których spłonęło 457 h. Najgorsza sytuacja jest oczywiście latem, kiedy liczba pożarów gwałtownie rośnie.
Celem komunikacyjnym kampanii „Świadomi Zagrożenia" jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie. Z danych wynika, że aż 45 proc. pożarów polskich lasów to celowe podpalenia a kolejne 20-25 proc. to wynik nieostrożności dorosłych.