Informatyka w chmurze (cloud computing) to wynajmowanie aplikacji lub elementów infrastruktury u zewnętrznych dostawców i dostęp do nich za pomocą przeglądarki internetowej. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze. Jak wynika z raportu firmy VMware, ponad 60 proc. europejskich małych i średnich przedsiębiorstw przeniosło już część swojej infrastruktury informatycznej do chmury.
W ten sposób mniejsze firmy, które nie mają dużych budżetów na systemy informatyczne, bez inwestowania w licencje i infrastrukturę mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań. Według badania przeprowadzonego przez Microsoft „SMB Cloud Adoption Study 2011" obecnie firmy mają dostęp średnio do dwóch usług (w przyszłości przeciętnie do 3,3).
Jak wynika z ankiety portalu Computerworld, w Polsce najczęściej wybieranym dostawcą rozwiązań IT w chmurze jest IBM (39,2 proc.). Na pozostałych miejscach znalazły się m.in.: Google (16,7 proc.), Microsoft (16,3 proc.), VMware (10,4 proc.), Amazon.com (9,4 proc.), HP (5,9 proc.).
W modelu chmury kupowane są nie tylko wszelkiego typu aplikacje, ale także elementy infrastruktury takie jak pamięć, przestrzeń dyskowa, platformy do budowy aplikacji oraz do testów.
Infrastruktura własna lub rozproszona
Model usług w chmurze można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy, chmura prywatna, polega na udostępnianiu usług w obrębie własnej infrastruktury. Jeśli firma ma własną serwerownię lub centrum danych, może w obrębie własnej sieci, bez instalowania aplikacji na poszczególnych komputerach, stworzyć dostęp do danych i programów za pomocą przeglądarki.