Chmura danych, czyli cloud computing, to najdynamiczniej rozwijająca się część rynku IT - zarówno w Polsce, jak i na świecie. O skali zainteresowania tematem przenoszenia się usług informatycznych z konkretnych serwerów do wirtualnej „chmury" świadczą liczne raporty opublikowane w ostatnim czasie.
Według danych firmy Visiongain chmura obliczeniowa w 2016 roku będzie warta 82,9 mld dol. Z kolei gigant informatyczny Cisco podaje, że do 2015 roku ruch sieciowy związany z przetwarzaniem danych w ramach cloud computingu zwiększy się aż 12-krotnie. Do 2014 roku usługa ta będzie stanowić ponad połowę wszystkich procesów roboczych centrów przetwarzania danych.
- Rozwiązania w chmurze to przyszłość IT. Firmy decydują się na nie m.in. ze względu na znaczne oszczędności, jakie się z nimi wiążą – mówi Marek Marczuk, dyrektor ds. rozwiązań i strategii w Huawei Polska, dodając, że korzystanie z chmury zwalnia firmy z konieczności utrzymywania własnych serwerowni czy opłacania abonamentu w centrach danych, co daje znaczne oszczędności.
Firma IDC, która przygotowała raport pt. „Poland's Cloud Services Market 2011 – 2015", podaje, że w 2010 roku usługi cloud computingu stanowiły 7 proc. polskiego rynku IT, szacowanego na ponad 520 mln dol. Ewa Zborowska, analityk IDC, twierdzi, że w Polsce rozwój tej branży jest jeszcze na wczesnym etapie.
- Rosnąca mobilność czy konsumeryzacja powodują, że większość organizacji będzie musiała rozważyć możliwość skorzystania z tych nowych rozwiązań – mówi Zborowska.