Unia rozmawia o szczepionkach na COVID-19

Unia Europejska prowadzi z firmami farmaceutycznymi Moderna, Sanofi, Johnson&Johnson oraz biotechnologicznymi BioNtech i CureVac negocjacje w sprawie wczesnego zakupu potencjalnych szczepionek na COVID-19 — ujawniły agencji Reutera dwa unijne źródła.

Aktualizacja: 19.07.2020 12:52 Publikacja: 19.07.2020 12:34

Unia rozmawia o szczepionkach na COVID-19

Foto: AFP

Komisja Europejska przekazała tę informację ministrom zdrowia na ich spotkaniu 16 lipca w Berlinie.

Czytaj także:  Konflikt na szczycie UE. Północ kontra Południe

Rozmowy są kontynuacją czerwcowej umowy 4 krajów Unii z AstraZeneca na zakup 400 mln dawek szczepionki tej firmy dostępnej w zasadzie dla wszystkich 27 krajów Unii. Trzecia osoba poinformowała, że Unia renegocjuje tę umowę zawartą z Niemcami, Francją, Włochami i Holandią, aby zapewnić równy dostęp wszystkim krajom bloku do dawek uzgodnionych w pierwotnej umowie. Rozmowy mają poparcie tych 4 krajów.

Różne kanały rozmów potwierdzają bardziej asertywne podejście Unii do zapewnienia sobie potencjalnych dawek szczepionki po podjęciu przez władze w Stanach przygotowań do właściwej terapii i szczepionki. — Rozmawiamy z kilkoma firmami o możliwych szczepionkach na COVID-19 — stwierdził rzecznik Komisji Europejskiej, ale odmówił podania konkretnych firm, bo negocjacje są poufne.

Na świecie trwają prace nad 150 możliwymi szczepionkami, w 23 przypadkach są już prowadzone testy kliniczne, a przynajmniej w trzech przypadkach znajdują się w końcowej trzeciej fazie, agencja wymienia chińskie firmy Sinopharm i Sinovac Biotech, brytyjsko-szwedzką AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Najbardziej zaawansowane rozmowy Unii dotyczą J&J i Sanofi, bo Unia już omawia z nimi szczegóły dotyczące liczby potrzebnych dawek. Unia negocjuje z amerykańskim gigantem dostawę 200 mln dawek, ale istnieje też możliwość dodatkowych dostaw — podali informatorzy. Unia zamierza również zapewnić sobie w II półroczu 2021 300 mln dawek potencjalnej szczepionki francuskiej Sanofi, która współpracuje z brytyjską GlaxoSmithKline. Francuska grupa zapytana o te negocjacje odparła, że prowadzi „zaawansowane rozmowy z Unią o dostawie 300 mln dawek”.

Trwają również negocjacje z amerykańską firmą Moderna, która ogłosiła w tym tygodniu, iż jej eksperymentalna szczepionka jest bezpieczna i wywołała reakcję immunologiczną u wszystkich 45 zdrowych ochotników podczas badań na wstępnym etapie. Teraz zacznie testować swój lek na chorych. Moderna potwierdziła 17 lipca, że rozmawia z europejskimi krajami o szczepionce, ale na tym etapie nie może jeszcze ogłosić umowy z nimi.

Unia rozmawia ponadto z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNtech i CureVac o wczesnym zakupie ich potencjalnych szczepionek. Obie te firmy korzystają z unijnej pomocy w pracach nad szczepionkami. BioNtech robi to we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer, do końca roku może mu zapewnić 100 mln dawek. CureVac jest pionierem w badaniu matrycowego RNA (mRNA), czym zajmują się też BioNtech i Moderna. Cząsteczki RNA to jednoniciowe wersje podwójnej spirali (helisy) DNA, które można wytworzyć w stosunkowo prostym procesie biochemicznym.

Rozmowy w imieniu Unii prowadzą negocjatorzy wybrani przez grupę kierującą złożoną z przedstawicieli wszystkich 27 krajów. Po uzgodnieniu danej umowy kraje Unii mogą składać u producentów zamówienia w ilości odpowiadającej liczbie ich mieszkańców. Jeśli szczepionek nie wystarczy dla wszystkich mieszkańców w Unii, to dawki będą rozdzielane na podstawie danych demograficznych i epidemiologicznych — zapowiadała wielokrotnie Komisja Europejska.

Komisja Europejska przekazała tę informację ministrom zdrowia na ich spotkaniu 16 lipca w Berlinie.

Czytaj także:  Konflikt na szczycie UE. Północ kontra Południe

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder