Montagu kupił Emitela od TP w 2011 r. za 1,7 mld zł. Jak podano dziś w komunikacie, "pod kierunkiem nowego właściciela, Emitel dokonał znaczących inwestycji w posiadaną infrastrukturę".  Zrealizowany program inwestycyjny pozwolił firmie na sprawne przeprowadzenie procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce i migrację z telewizji analogowej na wysokiej jakości naziemną platformę cyfrową, która jest obecnie głównym źródłem sygnału telewizyjnego dla ponad 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce.

Przy wsparciu Montagu, Emitel kupił w ostatnim roku dwie firmy: RS TV (od Cyfrowego Polsatu) i operatora należącego do funduszu Magna Polonia, powstałego z podziału Info-TV-FM. W ten sposób zwiększył swoją sieć masztów i wież telekomunikacyjnych. Jak zapewniono dziś w komunikacie, od przejęcia Emitela przez Montagu, spółka nieustannie odnotowywała wzrost przychodów i rentowności.

Udziałowcami mniejszościowymi, którzy wspólnie z Montagu zainwestowali w Emitela, były międzynarodowe instytucje finansowe, skupiające się na inwestycjach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak: Innova Capital, Value4Capital oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Nowy właściciel Emitela, Alinda Capital Parners jest jedną z największych na świecie firm inwestujących w przedsięwzięcia związane z infrastrukturą. Wartość zaangażowanych w obecne projekty środków to ponad 7,8 mld dolarów.

Spółki portfelowe Alinda działają obecnie w 33 stanach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii, Belgii i Luksemburgu. Świadczą one usługi dla 100 mln klientów rocznie w ponad 400 miastach na całym świecie oraz zatrudniają ponad 15.000 osób.

Inwestorami Alinda są głównie fundusze emerytalne firm z sektora publicznego i prywatnego. Instytucje tego typu poszukują stabilnych inwestycji w perspektywie długoterminowej, co odpowiada ich zobowiązaniom emerytalnym. Inwestorzy ci należą do największych inwestorów instytucjonalnych na świecie. Alinda i jej spółki zależne mają dwa biura zlokalizowane z Stanach Zjednoczonych: w Greenwich (Connecticut) i w Houston (Teksas) oraz dwa oddziały w Europie – w Londynie oraz Düsseldorfie. Więcej informacji na www.alinda.com.

W transakcji doradzali: Goldman Sachs International był wyłącznym doradcą finansowym udziałowców Emitela w transakcji sprzedaży. Kancelaria Weil Gotshal & Manges pełniła  funkcję doradcy prawnego a PwC, Arthur D. Little oraz Solon Management Consulting wspierali stronę sprzedającą w procesie due-diligence.

Doradcą finansowym Alinda było HSBC. Za obsługę prawną odpowiadał Linklaters LLP, a Deloitte oraz Analysys Mason wspierali kupującego w procesie due-diligence.