Jak poinformowali przedstawiciele zarządu Kompanii, oferta będzie dotyczyć niektórych gatunków miałów energetycznych, wykorzystywanych głównie w ciepłownictwie komunalnym, a częściowo również przez odbiorców indywidualnych.
Północne i wschodnie rejony Polski będą podzielone na cztery strefy, w których - w zależności od kosztów transportu węgla ze Śląska do odbiorcy w danej strefie - ceny węgla będą odpowiednio zróżnicowane, by krajowy węgiel był bardziej konkurencyjny.
Szczegóły tego mechanizmu mają być podane za kilka tygodni, po zatwierdzeniu tego rozwiązania przez zarząd spółki oraz po rozmowach ze sprzedawcami węgla z KW w różnych regionach kraju.
W ostatnich latach krajowa sprzedaż miałów energetycznych z Kompanii zmniejszyła się o ok. 2,5 mln ton. Głównym powodem jest węgiel z importu, który w północnych i północno-wschodnich regionach kraju jest z reguły tańszy od węgla krajowych producentów wraz z kosztami jego transportu ze Śląska.
Wyliczono, że w przeliczeniu na każdego gigadżula energii z węgla, koszt transportu z kopalni np. nad morze to ok. 2 zł.