Komrowski nagradza firmy

Bronisław Komorowski przyznał w Poznaniu nagrody gospodarcze

Publikacja: 03.06.2014 11:42

Wojciech Kot, prezes firmy Delphia Yachts, odbiera z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nagrodę

Wojciech Kot, prezes firmy Delphia Yachts, odbiera z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nagrodę w kategorii Obecność na rynku globalnym

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

Medicalgorithmics z Warszawy, Delphia Yachts Kot z Olecka, Grupa Polskie Składy Budowlane z Wełecza koło Buska-Zdroju, Zakłady Azotowe z Puław oraz  Selena FM  otrzymały w Poznaniu z rąk  prezydenta RP Bronisława Komorowskiego statuetki Nagrody Gospodarczej.

Kapituła ?dokonała selekcji

Wyróżnienie to, zwane także „polskim Noblem gospodarczym" przyznawane było po raz 12.  W fazie wstępnej 58 instytucji uprawnionych do zgłaszania firm nominowało ponad 120 przedsiębiorstw, grup, laboratoriów do ubiegania się o statuetkę. Następnie kapituła nagrody, pod kierownictwem  Wiesława Rozłuckiego, prezesa Rady GPW w Warszawie, dokonała selekcji i przedstawiła prezydentowi 15 kandydatur, po trzy w każdej  z kategorii.

Z tej grupy i w rozbiciu na kategorie: innowacyjność; obecność na rynku globalnym; ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu; zielona gospodarka i trwały sukces  prezydent wyłonił zwycięzców.

Najbardziej innowacyjna okazała się warszawska spółka Medicalgorithmics, dostawca rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej. Jej PocketECG należy do najbardziej zaawansowanych w świecie systemów do zdalnego monitorowania pracy serca.

Za obecność na rynku globalnym  prezydent wyróżnił rodzinną spółkę z Olecka, potentata w budowie jachtów żaglowych. Każdego roku zakład opuszcza 260 jednostek tego typu i 1420 jachtów motorowych. Ponad dwie trzecie produkcji trafia na eksport, a głównym odbiorcą są rynki zachodnie.

Rodzinna firma braci Kotów działa już 24 lata.

W niezwykle ważnej dziedzinie, jaką jest ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, laur przypadł  Grupie Polskie Składy Budowlane. Jej wizytówką jest szybko rozwijająca się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Grupa  od kilkunastu lat obejmuje mecenatem wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne i edukacyjne w regionie świętokrzyskim.

Półwieczną tradycją szczycą się Zakłady Azotowe Puławy (Grupa Azoty), które prezydent wyróżnił w kategorii „Zielona Gospodarka".  Firma specjalizująca się w wytwarzaniu, nieobojętnych dla środowiska, nawozów sztucznych dokłada starań, by zneutralizować szkody dla natury. W ramach Ramowego Systemu Zarządzania „Responsible Care" co roku deklaruje ponadnormatywne działania na rzecz bezpieczeństwa środowiskowego. Tylko na budowę instalacji odsiarczania spalin firma przeznaczyła w zeszłym roku 250 mln zł.

Nowa nagroda

Nową kategorią  prezydenckich nagród gospodarczej jest trwały sukces.

Pierwszym laureatem  została – specjalizująca się w piankach budowlanych – Selena FM z Wrocławia. Firma ta jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. W jej ramach działa blisko 30 spółek na całym świecie.

Bronisław Komorowski podczas poznańskiej Gali wręczania nagród nawiązywał do obchodów 25-lecia wolności. Zapowiedział, że za kilka dni będzie w Warszawie uczestniczyć w wmurowaniu tablicy upamiętniającej zniesienie cenzury w naszym kraju i nastanie wolności słowa, bo – jak mówił – tak jak w Biblii wpierw zawsze jest słowo i wolna myśl.

Prezydent podkreślał w Poznaniu, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to symbol przemian, które dokonały się w naszym kraju.

Bronisław Komorowski nawoływał, by nie spoczywać na laurach, bo każdy „zaniedbany sukces" może się obrócić w gospodarczą klęskę.

Postulował, by święto wręczania nagród było także dniem obrachunku, wyliczania, ile zrobiono dla ułatwienia działalności przedsiębiorców, a ile pojawiło się nowych utrudnień.

– Musimy myśleć  w kategorii przyszłych pokoleń – mówił prezydent. Jego zdaniem trzeba pamiętać o naszych następcach,  którzy odziedziczą po nas sukcesy prowadzące do dobrobytu albo trudności, z którymi będą musieli się borykać.

W kapitule nagrody byli m.in. Marcin Piasecki, redaktor naczelny miesięcznika „Sukces", i Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita". Wydawcą tych tytułów jest Gremi Business Communication.

Biznes
Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych
Biznes
Impact’25 i Obama. Co wydarzy się w Poznaniu?
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Biznes
UE bez rosyjskiej energii. Zapaść w motoryzacji. Weto ws. składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku