Pokerowe zagranie gazem

Rosyjskie media sugerują, że Rosja wcale nie rezygnuje z South Stream, a całe zamieszanie wokół rezygnacji z projektu to blef, który ma wymusić ustępstwa Brukseli.

Publikacja: 08.12.2014 13:59

Rosyjskie media sugerują, że Rosja wcale nie rezygnuje z South Stream, a całe zamieszanie wokół rezy

Rosyjskie media sugerują, że Rosja wcale nie rezygnuje z South Stream, a całe zamieszanie wokół rezygnacji z projektu to blef, który ma wymusić ustępstwa Brukseli.

Foto: Bloomberg

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. W sobotę prezes Gazpromu zapowiedział, że koncern zmienia strategię wobec Europy. Główny strumień gazu nie popłynie na Zachód przez Ukrainę, ale Turcję do granicy z Grecją. Tam powstanie hub gazowy, skąd ok. 50 mld m

3

będzie kierowane do krajów bałkańskich, na Węgry, do Austrii i Włoch. Dodał, że na zaniechaniu budowy South Stream, o co Rosja obwinia Unię, sama Bułgaria straci ok. 3 mld dol. z niezrealizowanych inwestycji oraz dochody roczne z tranzytu.

W niedzielę prezydent Putin rozmawiał o gazie z władzami Serbii i Węgier. Mieli oni zachęcać rosyjskiego prezydenta, by nie rezygnował z budowy gazociągu omijającego Ukrainę.

Dziś gazeta Wiedomosti pisze, że „Gazprom nie śpieszy się z rzeczywistym zamknięciem projektu South Stream. Na razie formalnie tylko jedna firma dostała powiadomienie o wstrzymaniu inwestycji". Dziwnym zbiegiem okoliczności jest to włoska firma Saipem (43 proc. należy do udziałowca South Stream - koncernu Eni), która jeszcze nie rozpoczęła żadnych prac. Saipem miał dostarczyć statek do układania rur na dnie Morza Czarnego.

Przypomnijmy, że jutro w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów energetyki krajów unijnych (Austria, Bułgaria, Słowenia, Węgry, Włochy), które uczestniczą w projekcie. Bez udziału Rosji zastanowią się co dalej.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją