Przegląd prasy rpkom.pl - czwartek 23 lipca

Publikacja: 23.07.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Kara za wolną budowę szybkiego Internetu

Na rok przed rozliczeniem inwestycji wybudowaliśmy jedną piątą sieci, a wydaliśmy 38 proc. przyznanych funduszy. Trzeba będzie oddawać. (...) za kilka miesięcy ten gigantyczny projekt może się okazać równie gigantyczną wpadką, bo na dobrą sprawą nie będzie czego rozliczać – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z jej najnowszego raportu wynika, że na rok przed ostatecznym terminem zakończenia projektu (kontrolami objęto okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 stycznia 2015 r.) żaden z zaplanowanych wskaźników realizacji inwestycji nie został osiągnięty nawet w jednej czwartej. (...) Odpowiedzialne za inwestycje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uspokaja – budowa infrastruktury szerokopasmowego Internetu zostanie zakończona w terminie i wszystkie zakontraktowane środki z Unii Europejskiej zostaną rozdysponowane do końca 2015 r.

s. A2

Jabłko żwawo toczy się pod górę

Apple, publikując najnowsze wyniki kwartalne przebił oczekiwania inwestorów. Tego samego dnia, sprawozdanie z finansów zdał Microsoft. W jego przypadku był to najgorszy kwartał w historii firmy.

s. A8

Nie rozdawajmy pieniędzy piratom

Dwóch trzecich internautów nie interesuje, czy oglądają filmy z legalnego źródła, czy nie. Ale reklamodawcom nie powinno być wszystko jedno.

s. A8

VAT na polskie e-Booki trafił do Luksemburga

Trybunał Konstytucyjny ma wątpliwości co do przepisów unijnej dyrektywy, które nie pozwalają na obniżoną stawkę podatku dla elektronicznych wersji książek i gazet. s. B3 Rośnie świadomość ryzyka w Internecie Tylko 23 proc. Polaków uważa, że posiada pełną kontrolę nad swymi danymi podawanymi w Internecie. To i tak lepiej od ...średniej unijnej, która wyniosła 15 proc.

s. B4

[srodtytul]Gazeta Wyborcza [/srodtytul]

Jazda z aplikacją

Z najpopularniejszej w Polsce aplikacji mobilnej ostrzegającej przez fotoradarami i wypadkami na drogach korzysta nawet 155 tys. kierowców jednocześnie. Zalety aplikacji dostrzegła nawet Komenda Główna Policji.

s. 16

Jaki Internet mobilny wybrać za granicą?

Poczta, facebook, Instagram, nawigacja – to kilka aplikacji na smartfona, które mogą wydrenować nasz portfel podczas zagranicznych wojaży.Jak utrzymać łączność ze światem i nie zbankrutować?

s. 18

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Grupa MCI szykuje się do przejęcia eCardu

Fundusz zamierza skupić akcje z rynku oraz objąć nową emisję. Docelowo będzie kontrolował 51 proc. kapitału. Czy wycofa spółkę z giełdy?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/769750_Grupa_MCI_szykuje_sie_do_przejecia_eCardu.html

Comarch: Informatyczna grupa stawia na inwestycje

W tym roku akcje Comarchu radzą sobie lepiej niż rynek. Zdrożały już o 14 proc., podczas gdy WIG zyskał niespełna 3 proc. Informatyczna spółka zapowiada, że będzie dalej zwiększać skalę swojego biznesu. Dlatego zdecydowała się na zakup udziałów w firmie Thanks Again. Zapłaci 8 mln dolarów. – Spółka, w którą zainwestowaliśmy, oferuje programy lojalnościowe dla lotnisk. Mamy już doświadczenie w tym segmencie,... http://archiwum.parkiet.com/artykul/769747_Comarch:_Informatyczna_grupa_stawia_na_inwestycje.html

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Dolnośląskie światłowody się zaplątały

Dolny Śląsk wybrał operatora zbudowanej za unijne pieniądze sieci światłowodów, a potem anulował przetarg. Według sądu — niesłusznie. Aż 1600 km światłowodów, położonych za ponad 200 mln zł pochodzących głównie z budżetu Unii Europejskiej, od początku roku oplata Dolny Śląsk. Problem w tym, że zbudowana już sieć ciągle nie ma operatora infrastrukturalnego, który będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie, rozbudowę i udostępnianie łączy chętnym firmom telekomunikacyjnym. Dlaczego? Bo województwo w grudniu wyłoniło operatora w przetargu, a potem — tłumacząc się zmianami w przepisach — nie podpisało z nim umowy i przetarg anulowało. Wrocławska spółka Fondlar, czyli zwycięzca przetargu, nie odpuściła i poszła do sądu. Ten w ubiegłym tygodniu przyznał jej rację.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4229953,44258,dolnoslaskie-swiatlowody-sie-zaplataly (dostęp płatny)

Niepewny los innowacyjnej ustawy

Posłowie zapewniają, że będą pracować ile sił nad projektem ustawy wspierającej innowacyjność, ale rząd się nie spieszy. Wegetujący w Sejmie prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności jeszcze trochę w nim powegetuje — być może tak długo, że zamieni się w stos makulatury wraz z zakończeniem kadencji parlamentu. Mocno wspierany przez biznes i środowiska start-upowe projekt zakłada wprowadzenie do polskiego prawa definicji funduszu venture capital i zwolnienie takich wehikułów z podatku CIT. Przewiduje również wprowadzenie dużych ulg na działalność badawczo-rozwojową, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także m.in. zwolnienie z opodatkowania własności intelektualnej, wnoszonej aportem do spółek w zamian za ich udziały.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4229958,26128,niepewny-los-innowacyjnej-ustawy (dostęp płatny)

Polski pirat zapłaci 1 mln USD

280 proc. - o tyle wzrosła liczba zgłoszeń do BSA w Polsce od 2009 r. Wielomiesięczne śledztwo, wspierane przez BSA, branżową organizacją reprezentującą producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, wykazało, że firma ze wschodniej Polski używała ponad 200 nielegalnych programów komputerowych. Poszkodowani to m.in. Autodesk, Microsoft i Siemens.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4229951,29511,polski-pirat-zaplaci-1-mln-usd (dostęp płatny)

Rolnik ze smart fonem może liczyć na zysk

Rolnicy nie stronią od technologicznych nowinek informatycznych. Samodzielnie tworzą aplikacje wspomagające zarządzanie gospodarstwem. Internet na dobre zagościł na wsi. Z badania firmy Martin & Jacob przeprowadzonego na zlecenie BGŻ wynika, że korzysta z niego 71 proc. rolników. Najczęściej posługują się laptopem (57 proc.), ale nie stronią też od smartfonów (27 proc.) czy tabletów (13 proc.).

http://pulsbiznesu.pb.pl/4229940,35592,rolnik-ze-smartfonem-moze-liczyc-na-zysk (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Piractwo nasze masowe

Pliki z filmami, serialami i programami telewizyjnymi ściąga z nielegalnych źródeł ponad jedna czwarta internautów w Polsce. Najczęściej podawanym powodem sięgania po pirackie wersje filmów jest niechęć do oglądania reklam. Deklaruje tak 61 proc. z 2 tys. przepytanych internautów – wynika z najnowszego badania MEC VideoTrack. Spora grupa (45 proc.) nie chce też za takie treści płacić. Internauci powszechnie negują więc oba proponowane przez dostawców internetowego wideo modele biznesowe. Na dalsze miejsce spadł często używany argument, że chcieliby oglądać w sieci premiery filmów i seriali. Najważniejsze jest, by można było oglądać filmy bez reklam i za darmo.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1282187-Piractwo-nasze-masowe.html (dostęp płatny)

Huawei stawia na ambitnych

Rozmowa: Owen Ou dyrektor, generalny Huawei Polska

Rz: W jakim celu stworzyliście projekt „Seeds for the Future"? Owen Ou: „Seeds for the Future" to jeden z flagowych programów społecznej odpowiedzialności biznesu Huawei. Wierzymy, że dzięki naszej inicjatywie przyczyniamy się do tworzenia wspólnoty młodych ludzi zorientowanych na rozwijanie nowych technologii i dzielenie się efektami pracy. Projekt ma na celu rozwój młodych talentów w dziedzinie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (ICT). Celem Huawei jest zwiększenie transferu wiedzy oraz zainteresowanie tą niezwykle perspektywiczną...

http://archiwum.rp.pl/artykul/1282158-Huawei-stawia-na-ambitnych.html (dostęp płatny)

Internauci z duszą piratów

Nielegalne wersje filmów i seriali ściąga z sieci 27 proc. użytkowników sieci. Za powód podają niechęć do oglądania reklam, ale i do płacenia za takie treści. http://archiwum.rp.pl/artykul/1282182-Internauci-z-dusza-piratow.html (dostęp płatny)

Kanał Orange Sport jednak nie został sprzedany

Stacja miała trafić do spółki RMVC, którą kontroluje były szef stacji TVN CNBC Biznes Roman Młodkowski. Do transakcji jednak nie dojdzie – ustaliła „Rz". Obie strony potencjalnej transakcji potwierdzają tę informację, choć nie chcą podać powodów, dla których nie uda się jej sfinalizować. – Były niezależne od obu stron – mówi tylko Roman Młodkowski, zasłaniając się poufnością umowy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1282183-Kanal-Orange-Sport-jednak-nie-zostal-sprzedany.html (dostęp płatny)

Wolna amerykanka w sieci

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" – napisał Alexis de Tocqueville, francuski myśliciel polityczny, podróżnik i dyplomata w „O demokracji w Ameryce". To chyba jedna z najbardziej znanych definicji wolności, pojęcia, które w naszym kraju zajmuje najwyższe miejsca w rankingach wartości. Jeśli także polscy internauci ją znają, to – jak pokazują badania – nijak...

http://archiwum.rp.pl/artykul/1282181-Wolna-amerykanka-w-sieci.html (dostęp płatny)

Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje