Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć

"Trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****" — mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek o chcącym odwołać go ze stanowiska ministrze aktywów państwowych Jacku Sasinie. Onet opisuje treść nagrań z podsłuchów w ramach operacji specjalnej o kryptonimie "Vampiryna".

Publikacja: 01.03.2024 11:06

Były wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były prezes Orlenu Daniel Obajte

Były wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek (L)

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Onet pisze, że ma dowody na to, że w latach 2020-2021 CBA podsłuchiwało i rejestrowało rozmowy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

"Wybuch pandemii Daniel Obajtek jako prezes PKN Orlen postanowił wykorzystać do budowy swojego wizerunku i wzmocnienia pozycji w trwających wewnątrz PiS walkach wewnętrznych" — pisze portal.

Daniel Obajtek był pewien, że Jacek Sasin chce go „wykończyć”

Nie przebierając w słowach prezes Orlenu żali się swojemu współpracownikowi Adamowi Burakowi, że Jacek Sasin chce się go pozbyć, tak jak pozbył się Pawła Surówki (byłego prezesa PZU), Jacka Kurskiego – byłego prezesa TVP. Polecił mu też zalanie mediów komunikatami, jak bardzo zaangażowany jest w walkę z pandemią: "To musi być takie, wiesz, ściskające za serce. [...] Pokażcie im człowieka z silnym charakterem, z silną charyzmą, k****, idącą do przodu silną osobowość!" – mówił Daniel Obajtek.

Czytaj więcej

Orlen. Prokuratura odmówiła śledztwa w sprawie zarobków zarządu

Prezes Orlenu chwalił się też na początku pandemii jak zamierza wygrać „wyścig” o to kto szybciej i lepiej dostarczy Polakom pierwszy milion litrów płynu do dezynfekcji i jednocześnie uderzyć w Jacka Sasina.

Onet cytuje rozmowę:

Daniel Obajtek: "Nooo, znalazłem sposób z Jackiem Sasinem, mówię..."

Adam Burak: "No"

DO: "Robimy kalkulację, Polfa Tarchomin sprzedaje po sto pięćdziesiąt złotych... ale że to jest jego człowiek, to w d****"

AB: "Yhy, yhy"

DO: "Rozumiesz, o co chodzi? Znalazł se argument, żeby mnie chcieć wykończyć, rozumiesz? Jacek mówi... My Jackowi robimy kalkulację i mu prześlemy całą kalkulację, słuchaj też..."

AB: "Dobra"

DO: "A ty Adam na Facebooku grzej, że płyn [u nas] będzie po piętnaście złotych za litr!"

AB: "Ale to jutro zrobimy, jutro"

DO: "Najtaniej płyny w Polsce! Nie zarabiamy na Polakach — napisać! Najtaniej płyny w Polsce! Napisz, trzeba to wytłumaczyć, dlaczego... żeśmy to obniżyli w dwóch zdaniach, że jeszcze opuściliśmy dodatkowo, ponieważ zmieniły się normy związane z jakością spirytusu i jeszcze raz i opuszczamy jeszcze ceny! [...] I hasło »nie łupimy Polaków« na moim Twitterze i Facebooku. Potem w południe damy drugi komunikat... że obniżamy ceny paliw na stacjach, żeby pomóc Polakom i gospodarce, to będzie drugi komunikat".

Czytaj więcej

Daniel Obajtek miał być podsłuchiwany przez CBA. Komentarz byłego prezesa Orlenu

Prezes Orlenu nawet nie ukrywał, że akcja z płynem do dezynfekcji na stacjach Orlenu była w wicepremiera Sasina: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k**** Żeby tymi informacjami... żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj [...] oni chcą mnie wykończyć teraz".

Onet pisze, że ma dowody na to, że w latach 2020-2021 CBA podsłuchiwało i rejestrowało rozmowy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

"Wybuch pandemii Daniel Obajtek jako prezes PKN Orlen postanowił wykorzystać do budowy swojego wizerunku i wzmocnienia pozycji w trwających wewnątrz PiS walkach wewnętrznych" — pisze portal.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły