Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć

"Trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****" — mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek o chcącym odwołać go ze stanowiska ministrze aktywów państwowych Jacku Sasinie. Onet opisuje treść nagrań z podsłuchów w ramach operacji specjalnej o kryptonimie "Vampiryna".

Publikacja: 01.03.2024 11:06

Były wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były prezes Orlenu Daniel Obajte

Były wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek (L)

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Onet pisze, że ma dowody na to, że w latach 2020-2021 CBA podsłuchiwało i rejestrowało rozmowy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

"Wybuch pandemii Daniel Obajtek jako prezes PKN Orlen postanowił wykorzystać do budowy swojego wizerunku i wzmocnienia pozycji w trwających wewnątrz PiS walkach wewnętrznych" — pisze portal.

Daniel Obajtek był pewien, że Jacek Sasin chce go „wykończyć”

Nie przebierając w słowach prezes Orlenu żali się swojemu współpracownikowi Adamowi Burakowi, że Jacek Sasin chce się go pozbyć, tak jak pozbył się Pawła Surówki (byłego prezesa PZU), Jacka Kurskiego – byłego prezesa TVP. Polecił mu też zalanie mediów komunikatami, jak bardzo zaangażowany jest w walkę z pandemią: "To musi być takie, wiesz, ściskające za serce. [...] Pokażcie im człowieka z silnym charakterem, z silną charyzmą, k****, idącą do przodu silną osobowość!" – mówił Daniel Obajtek.

Czytaj więcej

Orlen. Prokuratura odmówiła śledztwa w sprawie zarobków zarządu

Prezes Orlenu chwalił się też na początku pandemii jak zamierza wygrać „wyścig” o to kto szybciej i lepiej dostarczy Polakom pierwszy milion litrów płynu do dezynfekcji i jednocześnie uderzyć w Jacka Sasina.

Onet cytuje rozmowę:

Daniel Obajtek: "Nooo, znalazłem sposób z Jackiem Sasinem, mówię..."

Adam Burak: "No"

DO: "Robimy kalkulację, Polfa Tarchomin sprzedaje po sto pięćdziesiąt złotych... ale że to jest jego człowiek, to w d****"

AB: "Yhy, yhy"

DO: "Rozumiesz, o co chodzi? Znalazł se argument, żeby mnie chcieć wykończyć, rozumiesz? Jacek mówi... My Jackowi robimy kalkulację i mu prześlemy całą kalkulację, słuchaj też..."

AB: "Dobra"

DO: "A ty Adam na Facebooku grzej, że płyn [u nas] będzie po piętnaście złotych za litr!"

AB: "Ale to jutro zrobimy, jutro"

DO: "Najtaniej płyny w Polsce! Nie zarabiamy na Polakach — napisać! Najtaniej płyny w Polsce! Napisz, trzeba to wytłumaczyć, dlaczego... żeśmy to obniżyli w dwóch zdaniach, że jeszcze opuściliśmy dodatkowo, ponieważ zmieniły się normy związane z jakością spirytusu i jeszcze raz i opuszczamy jeszcze ceny! [...] I hasło »nie łupimy Polaków« na moim Twitterze i Facebooku. Potem w południe damy drugi komunikat... że obniżamy ceny paliw na stacjach, żeby pomóc Polakom i gospodarce, to będzie drugi komunikat".

Czytaj więcej

Daniel Obajtek miał być podsłuchiwany przez CBA. Komentarz byłego prezesa Orlenu

Prezes Orlenu nawet nie ukrywał, że akcja z płynem do dezynfekcji na stacjach Orlenu była w wicepremiera Sasina: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k**** Żeby tymi informacjami... żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj [...] oni chcą mnie wykończyć teraz".

Onet pisze, że ma dowody na to, że w latach 2020-2021 CBA podsłuchiwało i rejestrowało rozmowy prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

"Wybuch pandemii Daniel Obajtek jako prezes PKN Orlen postanowił wykorzystać do budowy swojego wizerunku i wzmocnienia pozycji w trwających wewnątrz PiS walkach wewnętrznych" — pisze portal.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów