Ochrona danych i prywatności. Tusk zapowiedział budowę bezpiecznego państwa

Ministrowie cyfryzacji i obrony narodowej będą współpracować przy budowie nowoczesnego, bezpiecznego państwa – zapowiedział we wtorek Donald Tusk.

Publikacja: 13.12.2023 03:00

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski na sali obrad Sejmu

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski na sali obrad Sejmu

Foto: PAP/Paweł Supernak

Drugim wicepremierem w naszym rządzie będzie Krzysztof Gawkowski. Wicepremierem i ministrem odpowiedzialnym za cyfryzację – ogłosił we wtorek oficjalnie premier Donald Tusk.

Dodał, że cyfryzacja to skrótowe hasło i podkreślił jej znaczenie dla funkcjonowania nowoczesnego i bezpiecznego państwa.

– Nie muszę nikogo przekonywać, jakim wyzwaniem jest dzisiaj (cyfryzacja – red.). Co znaczy bezpieczeństwo w tej sferze, cyberbezpieczeństwo. Sami widzicie, jak wielkie znaczenie mają nowoczesne technologie w czasie wojny o Ukrainę – mówił premier.

Czytaj więcej

Rząd rozdaje miliardy na szybki internet. Kto je dostanie?

– Obaj wicepremierzy będą współodpowiedzialni, aby nasza armia, nasze społeczeństwo były zbudowane na innowacyjnych, nowoczesnych, bardzo stabilnych fundamentach – zapowiedział Tusk. Pierwszym wicepremierem oraz ministrem obrony narodowej zostanie Władysław Kosiniak-Kamysz.

Premier nie skonkretyzował, jakie „koalicja 15 października” ma plany, jeśli chodzi o pozycję państwa na rynku nowoczesnych technologii w domenie cywilnej. Nie sprecyzował, jakie będzie podejście do cyfryzacji administracji publicznej czy sądownictwa. Nie zarysował też stanowiska w relacji z zagranicznymi korporacjami technologicznymi, nie wspomniał również o ochronie użytkowników internetu czy rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej.

Krzysztof Gawkowski będzie pilnował, aby przestępcy nie wykradali waszych danych

O ochronie danych użytkowników wspomniała we wtorek w ramach debaty po exposé posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. – Krzysztof Gawkowski będzie pilnował, aby przestępcy nie wykradali waszych danych, a wielkie korporacje nie zarabiały na naruszeniach waszej prywatności – mówiła.

Sam Krzysztof Gawkowski prezentował swoje poglądy na to, jak powinna kształtować się polityka państwa wobec tzw. big techów. Podczas prezentacji książki „Nowe państwo” opowiedział się za wprowadzeniem podatku od wartości cyfrowej, mówiąc o sposobie działania Apple’a.

Czytaj więcej

Doradca od aukcji 5G. UKE odkrywa pierwszą kartę

Fakt, że resort cyfryzacji został reaktywowany, a jego szef wymieniony został już na drugim miejscu po szefie MON, zostały dobrze odebrane w biznesie. Maciej Witucki, szef rady nadzorczej Orange Polska i szef Konfederacji Lewiatan, ocenił, że Krzysztof Gawkowski to „szansa na dynamiczną kontynuację cyfryzacji”.

Do wyzwań dla nowego ministra wywodzącego się z lewej strony sceny politycznej zaliczył „rozwój odważnego dialogu z interesariuszami” i „uprawnienie branży prywatnej do dostępu do cyfryzacji państwa”.

CV
Krzysztof Gawkowski

Ministrem cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska będzie Krzysztof Gawkowski (ur. 1980). Polityk, pisarz, społecznik przez wiele lat związany był z SLD, a ostatnio przewodniczy Klubowi Parlamentarnemu Lewica. Mieszka w Wołominie, ale w 2019 r. do Sejmu dostał się z listy Wiosny Roberta Biedronia w Bydgoszczy. Z wykształcenia humanista, z zawodu wykładowca akademicki. Ukończył Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych na wydziale nauk politycznych. Pracę doktorską o systemach wyborów samorządowych obronił na Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. W 2018 r. w książce „Cyberkolonializm” dał się poznać jako znawca tematyki bezpieczeństwa i technologii cyfrowych. W br. wydał „Nowe państwo”. W dorobku ma też kryminały.

Drugim wicepremierem w naszym rządzie będzie Krzysztof Gawkowski. Wicepremierem i ministrem odpowiedzialnym za cyfryzację – ogłosił we wtorek oficjalnie premier Donald Tusk.

Dodał, że cyfryzacja to skrótowe hasło i podkreślił jej znaczenie dla funkcjonowania nowoczesnego i bezpiecznego państwa.

Pozostało 92% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder