Strajk pracowników w Gucci. Powód: przeprowadzka

Włoski dom mody musi radzić sobie ze strajkiem pracowników, którym nie podoba się przeprowadzka biura projektowego z Rzymu do Mediolanu.

Publikacja: 30.11.2023 13:59

Strajk pracowników w Gucci

Strajk pracowników w Gucci

Foto: Bloomberg

W poniedziałek kilkudziesięciu pracowników domu mody Gucci zorganizowało strajk w proteście przeciwko decyzji firmy o przeniesieniu biura projektowego z Rzymu do Mediolanu. Pracownicy są przeświadczeni, że Gucci chce w ten sposób ukryć „zwolnienie zbiorowe”.

"Gucci tnie, ale nie szyje" – napisali związkowcy, cytowani przez CNN.

Czytaj więcej

Adidas z Gucci sprzedają parasol za 1290 dol., który nie jest wodoodporny

Przeprowadzka 500 kilometrów dalej

Rzecznik prasowy koncernu oświadczył, że proponowane przeniesienie biura projektowego z Rzymu do Mediolanu "nie wiąże się z żadnymi redukcjami personelu". Jednak związkowcy z zrzeszeni w CGIL (Confederazione Generale Italiana del Lavoro – Włoska Powszechna Konfederacja Pracy) uważają, że proszenie pracowników o przeprowadzkę ok. 500 km w pierwszej połowie 2024 roku jest równoznaczne z ich zwolnieniem.

Zdaniem domu mody przeniesienie biura projektowego do Mediolanu, gdzie znajduje się siedziba firmy, pozwoli na ściślejszą współpracę dyrektora kreatywnego i projektantów z resztą firmy "maksymalizując niezbędne interakcje i synergie". Gucci podkreśla też w oświadczeniu, ze zapewnia swoim pracownikom wsparcie i zachęty "korzystniejsze niż te określone w krajowym układzie zbiorowym". Decyzja o przenosinach ma dotknąć 153 z 219 pracowników rzymskiego biura projektowego. 

Czytaj więcej

Sklepy Gucci w Stanach Zjednoczonych akceptują płatności w kryptowalutach

Zmiany personalne w obliczu dekoniunktury

Gucci, który należy do koncernu francuskiego Kering, przeżywa okres zmian od momentu, gdy w 2022 r. zmienił się dyrektor kreatywny. Po odejściu Alessandro Michele nowym szefem desingu został Valentino Sabato De Sarno. Zmiana nastąpiła też na stanowisku samego szefa domu mody – obecnie funkcję tę pełni Jean-François Palus, który ma za zadanie odbudować „wpływ i dynamikę” włoskiej marki.

Rynek dóbr luksusowych przeżywa obecnie ochłodzenie - koncern Kering w ostatnim kwartale odnotował spadek sprzedaży na poziomie 9 proc.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne