Czy łatwo jest współpracować z Chinami? Na ile wiarygodne są chińskie firmy dla japońskich inwestorów i kooperantów?
Japonia ma bardzo długą tradycję prowadzenia interesów z Chinami. Jest tam obecnych ponad 30 tys. japońskich firm. Wielkość handlu międzynarodowego między Japonią i Chinami była w 2021 r. rekordowa. Japońskie firmy prowadzą tam różne rodzaje działalności, od produkcji po sprzedaż detaliczną. Widać więc, że zależność obu gospodarek jest duża. Niewłaściwe jest wyjaśnianie relacji pomiędzy japońskim i chińskim biznesem za pomocą uproszczonych terminów, takich jak łatwe, trudne, wiarygodne lub niewiarygodne. Dane pokazują, że biznes działa. Tworzy wartość. Buduje relacje między obydwoma krajami. JETRO przeprowadza ankietę dla japońskich firm zlokalizowanych w Chinach na temat ich sytuacji biznesowej. Najnowszy sondaż pokazuje, że najwięcej japońskich firm zlokalizowanych w Chinach za największy problem uznaje roszczenia płacowe. Do tego dochodzą wahania kursu walutowego, wzrost kosztów skupu.
Czy japoński biznes interesuje się krajami Europy Środkowej?
Tak. W Polsce zlokalizowanych jest 358 japońskich firm. W Czechach jest ich 276, a 183 są na Węgrzech. Większość firm to producenci, którzy dystrybuują swoje produkty na cały rynek europejski. Mamy świadomość, że w Europie szybko postępują zielone przemiany i transformacja cyfrowa. Ponieważ japońskie firmy mają wysoką konkurencyjność w zakresie technologii, takich jak pompy ciepła, części do pojazdów elektrycznych, czy zaawansowanych materiałów, ich szanse biznesowe rosną. Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) staje się ważniejsza jako baza produkcyjna dla japońskich firm, które chcą uzyskać większe korzyści pod względem kosztów i czasu dostawy. Ponadto japońskie firmy koncentrują się w regionie na wysoko wykwalifikowanej sile roboczej, w tym inżynierach IT. Takie zasoby przyciągają coraz więcej japońskich firm i skłaniają do zakładania biur rozwoju oprogramowania lub biur outsourcingowych.
Co może zaoferować Polska?
Oprócz wysoko wykwalifikowanej siły roboczej z rozsądnym poziomem wynagrodzeń o atrakcyjności Polski dla japońskich firm rozstrzyga fakt, że to największy rynek w Europie Środkowo- -Wschodniej, oraz to, że macie ogromne zapotrzebowanie na infrastrukturę. Według badania JETRO dotyczącego japońskich firm w Europie Polska niezmiennie zajmuje czołowe miejsce w ostatnich czterech latach jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie dla japońskich firm.