Coroczna ankieta, w której wzięło udział 214 firm amerykańskich na Tajwanie, wykazała, że liczba podmiotów zgłaszających „znaczące zakłócenia” wzrosła z 17 proc. do 33 proc. między sierpniem a grudniem 2022 r. – poinformowała izba. W sierpniu ubiegłego roku ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajpej, a Chiny w odpowiedzi zintensyfikowały ćwiczenia wojskowe u wybrzeży wyspy.

Czytaj więcej

Litwa otworzyła biuro handlowe na Tajwanie. Tajwan zainwestował na Litwie

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna w coraz większym stopniu wywiera pretensje terytorialne w stosunku do demokratycznego Tajwanu, mimo że nigdy jej nie kontrolowała – przypomina CNN.

Zakłócenia w działalności firm były spowodowane zwiększonym niepokojem ze strony central poszczególnych firm, zwiększonymi kosztami wysyłki, ubezpieczenia lub finansowymi, a także niepokojem personelu na Tajwanie. Prawie połowa firm ankietowanych przez izbę stwierdziła, że opracowuje plany awaryjne w odpowiedzi na zwiększone napięcie.

Tylko w zeszłym miesiącu Chiny wysłały 28 samolotów bojowych przez środkową linię Cieśniny Tajwańskiej. Pekin przeprowadził także w tym roku pierwsze zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe wokół wyspy – wynika z informacji Ministerstwa Obrony Tajwanu.

Czytaj więcej

Szwajcarska firma naprawiała części tajwańskich pocisków w Chinach

„Dla firm na Tajwanie relacje z Chinami są bardzo istotne” – powiedziała CNN Kristie Hsu, dyrektor tajwańskiego Chung-Hua Institution of Economic Research. Izba poinformowała, że dwie trzecie ankietowanych jej członków stwierdziło, że niepewność polityczna była największym czynnikiem powstrzymującym ich od dalszych inwestycji na Tajwanie. „To niestabilne środowisko i spodziewamy się, że firmy będą tutaj ostrożnie patrzeć w przyszłość” – powiedział dziennikarzom prezes AmCham na Tajwanie, Andrew Wylegala, dodając, że żaden z jego członków nie opuścił Tajwanu z powodu obaw o rosnące napięcia geopolityczne. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przyszłych zakłóceń, 28 proc. ankietowanych przez izbę firm stwierdziło, że pracuje nad dostosowaniem łańcuchów dostaw, a 18 proc. stwierdziło, że rozszerza działalność na dodatkowe lokalizacje poza Tajwanem – informuje CNN.