Ministerstwo Gospodarki i Innowacji Litwy ogłosiło otwarcie misji gospodarczej republiki na Tajwanie (nosi nazwę „przedstawicielstwo handlowe Litwy w Tajpei"), określając ten krok jako „sukces współpracy gospodarczej litewsko-tajwańskiej”.

Dziś w Wilnie tajwański państwowy fundusz wsparcia inwestycji CEEEIF ogłosił również pierwszą inwestycję na terenie Litwy - w litewską firmę laserową Litilit włożył na początek 3 mln dolarów. Na tym nie koniec. Według agencji Reuters, tajwańskie inwestycje w Litilit mogą sięgnąć 10 milionów euro.

Oczekuje się również, że Tajwan ogłosi w poniedziałek współpracę z litewskim przemysłem półprzewodnikowym a konkretnie z litewskim producentem półprzewodników Teltonika - informuje litewski portal LRT.

W styczniu Tajwan ogłosił utworzenie funduszu do inwestowania na Litwie, kilka tygodni po otwarciu tajwańskiego biura handlowego w Wilnie. Następnie pojawiły się informacje o planach Tajwanu zainwestowania do 200 milionów dolarów w litewską gospodarkę.

Czytaj więcej

Chiny wstrzymują import z Litwy: blokada wołowiny, piwa i nabiału

Teraz według litewskiego ministerstwa gospodarki tajwański Export-Import Bank (Eximbank) planuje w najbliższej przyszłości udzielić pożyczki w wysokości 9 mln euro dwóm połączonym litewsko-tajwańskim firmom.

„Tajwańskie inwestycje biznesowe są na Litwie bardzo mile widziane. Tajwan nadal realizuje swój ambitny cel, jakim jest uruchomienie produkcji półprzewodników na Litwie i dalsze wzmocnienie sektora produkcji laserów i innych innowacyjnych technologii” – powiedziała Aušrinė Armonaitė minister gospodarki Litwy.

Wilno nie uległo naciskom Chin, które po otwarciu tajwańskiego przedstawicielstwa na Litwie, wymusiły na wielu swoich firmach zerwanie współpracy z litewskimi firmami.