Jakub Swadźba to – jak pisze redakcja magazynu „Forbes” - zwycięzca całkiem nieoczywisty. „Przedsiębiorca, który unika spektakularnych posunięć, pozycję Diagnostyki buduje długofalowo i systematycznie. Inwestuje nie tylko w laboratoria, ale także w nowe obszary, jak testy genetyczne”.

„Z ignorowanych kiedyś odpadów, staramy się odzyskać, co tylko można” – to początek uzasadnienia miejsca drugiego. Z tego właśnie swój biznes uczynił Elemental Holding, założony przez Pawła Jarskiego i kapitałowo wsparty przez Przemysława Krycha oraz jego fundusz Cornerstone Partners. Specjalnością spółki są zużyte katalizatory samochodowe, sprzęt elektroniczny i obwody drukowane, z których przede wszystkim wydobywa ona metale szlachetne.

Na trzecim miejscu znalazła się kolejna firma z branży medycznej. Piotr Garstecki, chemik zajmujący się tzw. mikroprzepływami, habilitację w PAN zrobił jako 32-latek. W założonej przez siebie firmie Scope Fluidics tworzy innowacyjne urządzenia diagnostyczne, z których pierwsze zostało już sprzedane w USA za 170 mln dolarów.

Na 16. miejscu rankingu „Liderzy Biznesu” magazynu „Forbes” znalazł się Grzegorz Hajdarowicz, główny inwestor i Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media SA.

W połowie grudnia 2021 r. KCI S.A. i Pluralis B.V., strategiczny inwestor medialny z siedzibą w Amsterdamie zawarły umowę, na mocy której Pluralis B.V. kupił 40 proc. udziałów w Gremi Media S.A., wydawcy m.in. Rzeczpospolitej i Parkietu. Sfinalizowanie umowy i przejęcie udziałów przez międzynarodowy holding medialny Pluralis B.V. otworzyło mediom Gremi S.A. dostęp do nowoczesnych technologii podnosząc ich atrakcyjność i konkurencyjność na polskim rynku medialnym.

To kolejne zestawienie najlepszych przedsiębiorców w Polsce, w którym jest Hajdarowicz. Na liście „Liderzy Biznesu 2021” był na miejscu 17.

Czytaj więcej

Brzoska, Miłek, Pawiński, a także Hajdarowicz. Liderzy polskiego biznesu w 2021 r. według magazynu „Forbes”

„Świeżość tegorocznych liderów jest tym bardziej wyraźna, kiedy porównujemy ją z ubiegłoroczną czołówką. Poza InPostem wyróżniliśmy bardzo tradycyjne firmy, takie jak CCC, Maspex i Synthos. Widać, że dziś jurorzy naszego rankingu eksplorują branże, które mają największe perspektywy, ale co ważniejsze, znajdują w Polsce przedsiębiorców, którzy im podołają. Mają szansę na stworzenie poważnego biznesu” – pisze redakcja magazynu „Forbes” w komentarzu do tegorocznego zestawienia.

Ranking Liderzy Biznesu 2022, został przygotowany przez redakcję magazynu „Forbes”. Wyboru dokonało 15 bankierów inwestycyjnych i doradców biznesowych, którzy głosowali zarówno na kandydatury przedstawione przez redakcję, jak i przez innych członków jury. Wśród wyróżnionych w tym roku są także Zygmunt Solorz za ZE PAK,, Tmosza Domogała – TDJ i Michał Sołowow – Corab.