Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost, według „Forbes” był „bez wątpienia największą gwiazdą minionego roku”. Do dużego biznesu twórca InPostu wrócił po pięciu latach banicji, po tym jak pod znakiem zapytania stanęła pierwsza faza ekspansji sieci jego paczkomatów.

Na drugim miejscu znalazł się Dariusz Miłek, twórca CCC. Firmy, która skorzystała na pandemii i przeniesieniu się handlu do internetu. Przejęcie platformy e-obuwie oraz pozyskanie nowych inwestorów okazało się według jury doskonałym posunięciem.

Trzecie miejsce na liście „Forbes” zajął Krzysztof Pawiński, prezes Maspex - koncernu spożywczego z Wadowic, będącego jednym z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce.

Na 17 miejscu rankingu „Liderzy Biznesu 2021” magazynu „Forbes” znalazł się Grzegorz Hajdarowicz, główny inwestor i Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media SA.

W połowie grudnia 2021 r. KCI S.A. i Pluralis B.V., strategiczny inwestor medialny z siedzibą w Amsterdamie zawarły umowę, na mocy której Pluralis B.V. kupił 40 proc. udziałów w Gremi Media S.A., wydawcy m.in. Rzeczpospolitej i Parkietu. Sfinalizowanie umowy i przejęcie udziałów przez międzynarodowy holding medialny Pluralis B.V. otworzyło mediom Gremi S.A. dostęp do nowoczesnych technologii podnosząc ich atrakcyjność i konkurencyjność na polskim rynku medialnym.

- Zrealizowaliśmy nasze plany strategiczne w zakresie pozyskania silnego partnera, zdolnego do ewentualnego wsparcia finansowego, ale przede wszystkim posiadającego własne zaplecze technologiczne gwarantujące przyśpieszony rozwój naszych mediów. Od początku mojej aktywności na polskim rynku mediów, wierzyłem w rewolucję digitalową jako jedyne rozwiązanie gwarantujące rozwój tego sektora. Dzisiaj, pozyskując tak silnego partnera, nasze plany rozwojowe przyśpieszą. Zapraszam wszystkich do współpracy z Rzeczpospolitą, Parkietem, Uważam Rze Historia i naszymi kanałami digitalowymi. Jestem pewien, że nasi partnerzy i klienci bardzo szybko zauważą nowe formaty i nowe możliwości, jakie otworzy przed nami nowy udziałowiec i współpraca z jego mediami obecnymi w wielu krajach. – tak wtedy mówił Grzegorz Hajdarowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media S.A.

W najnowszym zestawieniu magazynu „Forbes” zabrakło natomiast spółek gamingowych. Jeszcze w zeszłym roku za pewniaka do pierwszej dziesiątki rankingu uchodził CD Projekt. Ale błędy oraz fatalne recenzje „Cyberpunk 2077” nie tylko uderzyły w spółkę Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego, ale też w całą branżę. Blisko wejścia do rankingu był zeszłoroczny jego laureat Maciej Popowicz, założyciel producenta gier mobilnych Ten Square Games (TSG). Ale fiasko negocjacji z azjatyckimi inwestorami na temat sprzedaży spółki, szacowanej na ponad 4 mld złotych, doprowadziło do spadku jej wyceny do 2,5 mld złotych.

Słabo wypadł też innych gorący sektor – biotech. W pierwszej dziesiątce reprezentuje go Maciej Wieczorek, dający drugie życie Mabionowi. Spółka podpisała umowę z Novavaxem, dostawcą czwartej szczepionki na COVID-19, dla której będzie produkowała rekombinowane białko. Za to w drugiej dziesiątce znalazł się Michał Walczak, który na początku roku zebrał od inwestorów 150 mln zł na rozwój platformy do degradacji białek. I jest mocnym kandydatem do pierwszej dziesiątki w przyszłym roku, jeśli pokaże, że potrafi komercjalizować wyniki swoich prac.

Ranking Liderzy Biznesu, został przygotowany przez redakcję magazynu „Forbes”. Wyboru dokonało 16 bankierów inwestycyjnych i doradców biznesowych, którzy głosowali zarówno na kandydatury przedstawione przez redakcję, jak i przez innych członków jury.

Czytaj więcej

40 proc. akcji Gremi Media S.A. ostatecznie przejęte przez Pluralis B.V.