Kontrola środowiskowa – uprawnienia inspektora, prawa kontrolowanego

Do najczęściej spotykanych kontroli organów ochrony środowiska należą te z zakresu gospodarowania odpadami, korzystania z wód czy emisji gazów i pyłów, choć w zależności od rodzaju działalności gospodarczej, może ona obejmować także przestrzeganie przepisów w zakresie marnowania żywności, stosowania substancji chemicznych czy GMO.

Publikacja: 15.12.2022 17:55

Kontrola środowiskowa – uprawnienia inspektora, prawa kontrolowanego

Foto: Adobe Stock

Z danych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w 2021 r. przeprowadzono ponad 40 tys. kontroli, w wyniku których stwierdzono blisko 11 tys. naruszeń przepisów ochrony środowiska. Efektem tych działań było zastosowanie ponad 25,3 tys. sankcji i działań pokontrolnych, z czego 2,5 tys. stanowiły decyzje o karach i dodatkowych opłatach.

Mając na względzie, że działalność każdego przedsiębiorstwa w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z korzystaniem ze środowiska naturalnego, znajomość podstawowych zasad dotyczących kontroli stanowi istotny element prowadzenia działalności gospodarczej i pozwala lepiej się do niej przygotować.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP