Reklama
Rozwiń

Budżety domowe nie wytrzymują. Wyjazdy na Sylwestra to rzadkość

Rezerwacji noworocznych jest sześć razy mniej niż w zeszłym roku. Do tego dochodzi dziesięcioprocentowy spadek w rezerwacjach na święta. To nie będzie grudzień marzeń dla polskiej branży turystycznej – wynika z raportu platformy Noclegi.pl.

Publikacja: 12.12.2022 09:09

Budżety domowe nie wytrzymują. Wyjazdy na Sylwestra to rzadkość

Foto: Adobe Stock

Z analizy tej platformy rezerwacyjnej wynika, że jednak nie oszczędzamy na wyjazdach na czas Bożego Narodzenia. Ich cena w porównaniu z 2021 rokiem wzrosła aż o 40 proc. z 89 złotych za osobę za noc do 124 zł za osobę za noc, a liczba rezerwacji zmniejszyła się jedynie o 10 proc. Polacy tradycyjnie wybiorą się w tym czasie do Zakopanego, Gdańska, Sopotu czy Krakowa.

Czytaj więcej

Święta jednak na bogato. W Polsce drożej niż w Alpach

– Znacznie bardziej niepokoją dane dotyczące okresu noworocznego, bo to wyjazdy sylwestrowe zawsze stanowiły trzon grudniowych przychodów właścicieli obiektów – mówi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl. – Rezerwacji na ten czas mamy aż sześć razy mniej niż w zeszłym roku. To dramatyczny spadek i bardzo zły sygnał dla branży, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, żeby początek roku pozwolił nadrobić straty. Na dziś mamy dziesięć razy mniej rezerwacji na ferie niż w analogicznym okresie 2021 roku – podkreśla.

Pomimo rosnących cen prowadzenia działalności hotelarze próbują walczyć o sylwestrowych gości cenami, które w przeciwieństwie do tych świątecznych, utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego i wzrosły jedynie o 5 proc. Ale w tym roku dni świąteczne układają się tak, że wyjazdu nie da się przedłużyć o dni wolne od pracy. Sylwester wypada w sobotę. Najprawdopodobniej jest to jeden z powodów (drugi to oszczędności) długości rezerwacji, która względem zeszłego roku skróciła się ze średnio 3. - 4. nocy do 2.-3.

- Wpisuje się to wyraźnie w trend, który zaobserwowaliśmy już w sezonie letnim. Polacy, nie chcąc zrezygnować całkowicie z wyjazdów, obniżają ich koszty przez skracanie pobytów – tłumaczy Natalia Jaworska.

Czytaj więcej

Świąteczne żniwa mogą być rozczarowaniem dla sklepów

A jak się kształtują ceny wyjazdów noworocznych? Najwięcej rezerwacji odnotowano w apartamentach, pensjonatach i hotelach. Chętni na wyjazd do apartamentu muszą liczyć się w tym czasie ze średnim wydatkiem 100 złotych za osobę za noc. Z kolei wypoczynek w pensjonacie to średnio 104 złote za osobę za noc. Najdroższy jest nocleg w hotelu, gdzie średnio zapłacić trzeba 116 zł osobę za noc, co przy wyjeździe dla czteroosobowej rodziny na dwa dni daje średnio 1142 złotych. Szukający oszczędności mogą rozważyć zatrzymanie się w hostelu, gdzie średnia cena wynosi 81 złotych za osobę za noc. A to wszystko są jedynie ceny noclegów. Do tego trzeba dodać przynajmniej drugie tyle na wyżywienie i dojazd. Na szczęście paliwa tanieją.

Najczęściej wybierane miejscowości są od lat praktycznie niezmienne. W TOP 5 znalazły się w tym sezonie Zakopane, Gdańsk, Wisła, Kraków i Szklarska Poręba. W najpopularniejszym od lat Zakopanem średnia cena wzrosła w stosunku do 2021 roku ze 116 złotych na 128 złotych za osobę za noc. Taniej jest natomiast w Wiśle, gdzie względem zeszłego roku odnotowano spadek ze 110 złotych na 86 złotych za osobę za noc.

Biznes
Linda Yaccarino rezygnuje z funkcji prezesa X po kontrowersjach z chatbotem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań