Reklama
Rozwiń

Cały świat chce kupować tureckie drony Bayraktar

Skuteczność dronów Bayraktar TB2 w niszczeniu rosyjskich czołgów, stanowisk artylerii i pojazdów wojskowych przez Ukraińców sprawiła, że chce je kupować cały świat — mówi ich projektant.

Publikacja: 01.06.2022 14:38

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L.

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L.

Foto: Baykar.

Selcuk Bayraktar, prowadzący z bratem Halukiem rodzinną firmę Bayrak w Stambule, uważa, że drony pokazały, jak nowoczesna technologia potrafi zmienić współczesne pole walki. — Bayraktar TB2 robią to, do czego zostały zaprojektowane, zastąpiły najbardziej zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej, zaawansowane systemy artylerii i pojazdy opancerzone — powiedział Reuterowi na wystawie w Baku, stojąc obok nowego drona Akinci. — Cały świat stał się klientem na nie — dodał.

Dotychczas drony TB2 o rozpiętości skrzydeł 12 metrów i pułapie 25 tys. stóp (7600 metrów), które nurkując niszczą czołgi i armaty ładunkami przeciwpancernymi sterowanymi laserem i pozwoliły ograniczyć ogromną przewagę Rosjan w sprzęcie wojennym. Zasługi tych dronów stały się nawet tematem patriotycznej piosenki na Ukrainie ośmieszającej rosyjskie wojska, z refrenem „bayraktar, bayraktar”. Zwróciły też uwagę Władimira Putina, a rosyjski resort obrony wspomniał o nich co najmniej 45 razy od rozpoczęcia wojny 24 lutego. Drony TB2 były ważnym elementem konfliktów w Syrii, Iraku, Libii i Górnym Karabachu, a teraz na Ukrainie, stały się obecnie tureckim przebojem eksportowym. Prezydent Tayyip Erdogan twierdzi, że jest ogromny międzynarodowy popyt na TB2 i na nowsze Akinci.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam